Odciążanie tylnej łapy - 2 miesiące po złamaniu

Mój 3 letni golden retriever w połowie kwietnia złamał tylną łapę. Rtg wykazało złamanie na wysokości główki kości udowej, zdecydowaliśmy się na operację, podczas której okazało się, że główka kości jest całkowicie oddzielona od reszty. Weterynarz dokonał więc resekcji główki. Mijają 2 miesiące od zabiegu. Pies szybko doszedł do siebie, w ciągu ostatniego miesiąca otrzymał blokadę domięśniową. Chodzi w pełni sprawnie, nie utyka na chorą łapę. Jednak podczas stania całkowicie ją odciąża. Jak pomóc mu w powrocie do zdrowia? Praktykujemy krótkie spacery (3 spacery max. 20-30min na smyczy) i proste ćwiczenia (zginanie łapy we wszystkich stawach podczas leżenia). Pies nie pływa i nie zanosi się, żeby nagle przełamał swój strach przed wodą. Dostaje arthroflex w dawce profilaktycznej.

Odpowiedź

Witam 


Po tak ciężkim zabiegu rekonwalescencja przebiega indywidualnie. Są psy które nie obarczają w ogóle kończyny przez klika tyg. po zabiegu. Jężeli pies sprawnie sie porusza to wydaje mi sie tylko kwestią czasu kiedy zacznie obciążać kończynę. Czasem jest to też kwestia psiej psychiki. Podpieranie się i stanie kojarzy z bólem, a podczas biegania zapomina o tym bo jest zajęty zabawą.  


Szkoda że psie nie lubi wody. Bieżnia wodna lub pływanie w naturanych zbiornikach wydatnie usprawniłyby funkcjonowanie kończyny.


Myśle, że nie ma nadmiernego powodu do niepokoju. Obarczanie kończyny wróci samo. Ew. można wykonać zdjęcie RTG w celu sprawdzenia efektów gojenia się okolicy stawu biodrowego i powstawania w tym miejscu więzozrostu.  


Pozdrawiam


Przychodnia Dr Vet

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl