Buldog francuski z wzdętym brzuchem i niedowagą

Od 2 tygodni mam buldożka francuskiego, od 1 dnia ma spuchnięty brzuch. Teoretycznie ma 8 tygodni, lecz tego nie możemy być pewni (weterynarz też nie potrafi określić dokładnego wieku pieska). Brzuch jest spuchnięty cały czas, bez względu na to, czy dostaje karmę suchą czy rozpulchnioną, większe ilości czy mniejsze. U weterynarza jesteśmy z co trzeci dzień, lecz diagnozy brak. Cały czas obracamy się w temacie karmy (Royal Canin Ministarter), lecz może przyczyna tego wzdętego brzuszka leży gdzie indziej? Polecono mi, aby dawać suchą karmę (do tej pory nawadniałam troszkę, bo piesek sobie nie radził i jedzenie suchej karmy zajmowało mu bardzo dużo czasu, przy czym połykał bardzo dużo powietrza i wzdęcia były jeszcze większe; na dodatek z niewiadomych mi przyczyn pies przy suchej karmie zrobił się łapczywy do tego stopnia, że chciałby pochłonąć wszystko na raz.)

Zatem pytanie moje: co może powodować, że piesek jest wzdęty cały czas? Generalnie pogodny, skory do zabawy, z zachowania zdrowy pies. I jeszcze jedna kwestia: piesek jest wyjątkowo mały - przy założeniu, że ma te 8 tygodni powinien ważyć ok. 3 kg, a waży niestety 1,3 kg (co i tak jest sukcesem, bo 2 tyg. temu jak miał niby 6 tygodni ważył 800 g), więc tu tez jeżeli mieliby Państwo jakikolwiek pomysł na to czemu piesek jest taki malutki i co zrobić, aby przybierał ładnie na wadze byłabym wdzięczna.

Piesek je na chwilę obecną 35 g dziennie karmy 5 razy dziennie. Weterynarz zaleca zmniejszenie dawki bo ma wzdęty brzuch, lecz z moich spostrzeżeń wynika że jest on wtedy głodny. Mam wrażenie, że mi słabnie, bo jest niedojedzony, tym bardziej, że waży mniej niż powinien. Tak się zastanawiam jeszcze obserwując inne buldogi w tym wieku - one również mają spore brzuszki, lecz szyję łapki i kark też mają ubite, a w przypadku mojego psa brzuszek jest duży a łapki, kark bardzo chudziutkie. Więc może ten brzuch jest w porządku, a inne partie za chude?

Odpowiedź

Nie ma żadnych informacji dotyczących profilaktyki. Najczęstszą przyczyną powiększenia powłok brzusznych, niedowagi oraz łapczywego jedzenia u szczeniąt jest zarobaczenie. Standardowe odrobaczanie powinno rozwiązać problem, lecz jeśli jest on tak silnie wyrażony, najlepszym postępowaniem byłoby wykonanie badania kału i odrobaczenie ukierunkowane na wynik tego badania.


 


Proszę zapytać swojego lekarza weterynarii o badanie kału i odrobaczanie.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl