Kastracja starszego psa

Jestem właścicielką 16-letniego psa, mieszańca (w większej mierze jest on labradorem). Niestety przy ostatniej wizycie u weterynarza dowiedzieliśmy się, że ma on przerost prostaty. Skierowano nas do kliniki dla zwierząt we Wrocławiu, gdzie wykonano mu usg jamy brzusznej, innych narządów oraz jąder. Z badania wynikało, że gruczoł krokowy jest silnie powiększony z licznymi drobnymi torbielami. Reszta narządów nie wzbudziła niepokoju u weterynarzy. Niestety przy usg jąder stwierdzono "liczne owalne heteroechogeniczne guzy z ogniskami mineralizacji (obraz sugeruje neo)". Stwierdzono więc, że jest podejrzenie zmian nowotworowych jąder. Stwierdzono także niewydolność nerek (zalecono dietę nerkową). W przypadku jąder zalecono kastrację chirurgiczną po wcześniejszym badaniu kardiologicznym (zostało ono zrobione i stwierdzono brak przeciwwskazań do zabiegu). Pies miał już wcześniej usuwaną śledzionę, około 2,5 roku temu. Miał również narośla, wycinane guzy na biodrze. Ponadto miał problemy z wątrobą (była powiększona) i miał specjalną dietę. Weterynarze z kliniki doradzają zabieg, uzasadniając to tym, że narkoza będzie dostosowana do wieku psa. My jednak się wahamy. Proszę o poradę i wskazówki, co ewentualnie powinniśmy brać pod uwagę przy podjęciu decyzji o zabiegu. Dziękuję. Chciałam jeszcze dodać, że ostatnio zaobserwowaliśmy, że piesek przy położeniu się bardzo delikatnie i powoli kładzie tylne łapki opierając początkowo ciężar na przednich. Nie piszczy, ale domyślamy się, że może odczuwać ból w związku z przerostem prostaty. Proszę o informacje i będę wdzięczna za odpowiedzi.

Odpowiedź

Taka decyzja nigdy nie jest prosta. Gdyby ktoś zagwarantował, że po kastracji Państwa pies będzie miał życie dłuższe o "x" lat a bez niej zostało mu tylko "ileś" lat czy miesięcy to na pewno wybór byłby oczywisty.  


Samo znieczulenie i czas zabiegu są krótkie (15-30 min) ale pytanie czy przy stwierdzonej niewydolności nerek nie jest to zbyt duże ryzyko.


Jeśli chodzi o samo leczenie przerostu prostaty to są środki farmakologiczne, ale jeśli jądra mają cechy nowotworzenia to powinny byc usunięte.


Jeśli stan ogólny psa jest ponad to zadowalający to może warto jednak zaryzykować.



 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl