wróć

porady weterynaryjne

Świnka peruwianka

Witam mam pytanie tyczące sie świnki morskiej- nasza świnka (peruwianka) wydaje glosne piski przy głaskaniu. Zapoznalam sie z literatura, jednak wciaz jest mi trudno okreslic czy jest jej dobrze czy zle. Prosze o podpowiedz. P. S. Czy posiadanie takiej swinki morskiej jest przeszkoda dla kobiety, aby zaszła w ciaze? Czytalam, ze nie wskazane jest aby kobieta sie zblizala do tych zwierzat. Dziekuje za odpowiedz, pozdrwiam

Odpowiedź

Psycholog Zwierząt

Zależy jakiego typu są to piski: jeśłi są gwałtowne, o bardzo wysokim dźwięku a dodatkowo świnka wyrywa się z Państwa rąk i jest coraz bardziej niespokojna - wtedy są to objawy niezadowolenia. Jeśli świnka sobie cichutko, powoli popiskuje i "grucha" wtedy są to potencjalnie objawy zadowolenia.

Odnośnie drugiego pytania: z tego co się orientuję, posiadanie świnki morskiej nie ma wpływu na potencjał rozrodczy jej właścicielki - gdyby bowiem tak było lekarze ginekolodzy zamiast antykoncepcji hormonalnej zalecaliby sprawienie sobie tego uroczego gryzonia a z całą pewnością tego nie robią ;) to pól żartem pól serio...

...natomiast poważnie rzecz biorąc:

Pani wątpliwości dotyczące zajścia w ciążę w przypadku przebywania z świnka morską dotyczyły prawdopodobnie tzw. Choroby Chagasa - czyli zakażenia pierwotniaczego (Trypanosoma cruzi), które może powodować poronienia, tzw. martwe urodzenia czy też wewnątrzmacicznie infekować rozwijający się plód.
I faktycznie w cyklu rozwojowym tego pierwotniaka jako gatunek przenoszący (tzw. wektor) występuje świnka morska (oprócz psów, kotów, dzikich gryzoni i małp). Trypanosoma cruzi może również przenosić się przez transfuzje krwi, przeszczepy narządów, przez łożysko do krwi płodu, czy podczas karmienia dziecka mlekiem matki.
Dlatego też WHO zaleca badanie kobiet w ciąży pod kątem tej infekcji - jednak proszę pamiętać, że dotyczy to rejonów Brazylii, innych krajów Ameryki Łacińskiej oraz Stanów Zjednoczonych (nie krajów Europejskich).

pozdrawiam
Porada internetowa nie może stanowić podstawy do leczenia. Do postawienia prawidłowej diagnozy i leczenia konieczne jest zbadanie pacjenta. W żadnym wypadku diagnoza postawiona on-line nie może być traktowana jako ostateczna. Witryna vetopedia.pl ani lekarz udzielający porady nie ponosi odpowiedzialności za poradę udzieloną przez internet.
vetid
    czy odpowiedź była pomocna?
zapamietaj
3594
Jutrzenki 1 Sadyba
Katowice
515 295 165

515 295 165


godziny otwarcia:
dzisiaj 8:00 do 19:00
placówka pełni dyżur telefoniczny w nagłych wypadkach
poza podanymi godzinami pracy  • zobacz na mapie
  • Dodaj na FB

Podobne pytania

InformacjaPorada internetowa nie może stanowić podstawy do leczenia. Do postawienia prawidłowej diagnozy i leczenia konieczne jest zbadanie pacjenta. W żadnym wypadku diagnoza postawiona on-line nie mo?e by? traktowana jako ostateczna. Witryna vetopedia.pl ani lekarz udzielający porady nie ponosi odpowiedzialności za poradę udzieloną przez internet.
oddam psa
qq
ff