wróć

porady weterynaryjne

Świnka peruwianka

Witam mam pytanie tyczące sie świnki morskiej- nasza świnka (peruwianka) wydaje glosne piski przy głaskaniu. Zapoznalam sie z literatura, jednak wciaz jest mi trudno okreslic czy jest jej dobrze czy zle. Prosze o podpowiedz. P. S. Czy posiadanie takiej swinki morskiej jest przeszkoda dla kobiety, aby zaszła w ciaze? Czytalam, ze nie wskazane jest aby kobieta sie zblizala do tych zwierzat. Dziekuje za odpowiedz, pozdrwiam

Odpowiedź

Psycholog Zwierząt

Zależy jakiego typu są to piski: jeśłi są gwałtowne, o bardzo wysokim dźwięku a dodatkowo świnka wyrywa się z Państwa rąk i jest coraz bardziej niespokojna - wtedy są to objawy niezadowolenia. Jeśli świnka sobie cichutko, powoli popiskuje i "grucha" wtedy są to potencjalnie objawy zadowolenia.

Odnośnie drugiego pytania: z tego co się orientuję, posiadanie świnki morskiej nie ma wpływu na potencjał rozrodczy jej właścicielki - gdyby bowiem tak było lekarze ginekolodzy zamiast antykoncepcji hormonalnej zalecaliby sprawienie sobie tego uroczego gryzonia a z całą pewnością tego nie robią ;) to pól żartem pól serio...

...natomiast poważnie rzecz biorąc:

Pani wątpliwości dotyczące zajścia w ciążę w przypadku przebywania z świnka morską dotyczyły prawdopodobnie tzw. Choroby Chagasa - czyli zakażenia pierwotniaczego (Trypanosoma cruzi), które może powodować poronienia, tzw. martwe urodzenia czy też wewnątrzmacicznie infekować rozwijający się plód.
I faktycznie w cyklu rozwojowym tego pierwotniaka jako gatunek przenoszący (tzw. wektor) występuje świnka morska (oprócz psów, kotów, dzikich gryzoni i małp). Trypanosoma cruzi może również przenosić się przez transfuzje krwi, przeszczepy narządów, przez łożysko do krwi płodu, czy podczas karmienia dziecka mlekiem matki.
Dlatego też WHO zaleca badanie kobiet w ciąży pod kątem tej infekcji - jednak proszę pamiętać, że dotyczy to rejonów Brazylii, innych krajów Ameryki Łacińskiej oraz Stanów Zjednoczonych (nie krajów Europejskich).

pozdrawiam
    czy odpowiedź była pomocna?
Psycholog dla zwierzątPoradnia Psychologa Zwierząt / Zoopsycholog Psycholog Zwierzątlek.wet Klaudia Kuraś
zapamietaj
3594
Jutrzenki 1 Sadyba
Katowice
515 295 165

515 295 165


godziny otwarcia:
dzisiaj 8:00 do 19:00
placówka pełni dyżur telefoniczny w nagłych wypadkach
poza podanymi godzinami pracy  • zobacz na mapie
  • Dodaj na FB

Podobne pytania

InformacjaPorada internetowa nie mo?e stanowi? podstawy do leczenia. Do postawienia prawidłowej diagnozy i leczenia konieczne jest zbadanie pacjenta. W żadnym wypadku diagnoza postawiona on-line nie mo?e by? traktowana jako ostateczna. Witryna vetopedia.pl ani lekarz udzielający porady nie ponosi odpowiedzialności za poradę udzieloną przez internet.
oddam psa
qq