Koty przestaly sie przyjaznic

Moje dwa koty, samce, jeden prawie dwa lata, drugi 1rok i dwa miesiace, starszy zostal wykastrowany w zeszlym roku, mlodszy niestety nie- dopiero teraz to zrobilam kiedy zaczely sie problemy. Koty lubily sie, lecz teraz jak zaczal sie sezon zaczely ze soba walczyc, wyglada to tak ze ten starszy boi sie tego mlodszego, musimy je od siebie odseparowac. Jak napisalam kot zostal wykastrowany tydzien temu, lecz nie wyglada na to ze sytuacja sie poprawia. Musza miec oddzielne kuwety i miski, bo jak maja ze soba jakis kontakt, zaczyna sie syczenie, warczenie, pusza sie i bija sie. Czy koty zaczna sie znowu lubic? Bo narazie jakos sie na to nie zanosi. Ile czasu to moze zajac i czy da sie im jakos w tym pomoc?

Odpowiedź

1) na tzw. "pozytywny" efekt kastracji tydzień czasu to zbyt mało (powiązane z zabiegiem zmiany behawioralne mogą zacząć pojawiać się od 1 miesiąca do 3-4 po zabiegu)
2) prawdopodobieństwo powrotu wzajemnej tolerancji zwierząt wynosi około 50%
3) Państwa pomoc powinna przede wszystkim polegać na umożliwianiu im częstego wzajemnego kontaktu, z jednej strony, z drugiej na kontroli tych kontaktów oraz zapobieganiu eskalacji zachowań agreswynych
4) zastosowanie preparatu FeliWay może okazać się również pomocne

pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl