Objawy zarobaczenia.

Mam cztery 3-letnie koty- rodzeństwo. Nigdy nie były odrobaczane i odpchlone. Odkładałam to ze względów finansowych (4 koty). Jeden z moich kotów zawsze bardzo szczupły ma ostatnio bardzo duży apetyt, ciągle jest głodny a mimo to nie tyje. Natomiast drugi kocur ma od kilku tygodni bardzo mały apetyt i muszę praktycznie zmuszać go do jedzenia, schudł. Trzeci z kolei kot, najgrubszy z nich, mający zawsze jakby wzdęty brzuch mimo że je jak zwykle także schudł, nie ma już takiego niby wzdętego brzucha, dodam także że od zawsze ma biegunki, nie są one napadowe, lecz po prostu gdy chce się załatwić np. Po jedzeniu, czasami przy tym się bardzo napina. Podsumowując: niepokoi mnie stan kotów, to że wszystkie (prócz jednego) schudły:

pierwszy (zawsze szczupły)- mimo większego niż zwykle apetytu. Drugi (kiedyś średnio zbudowany)-poprzez brak apetytu, choć kiedyś był łakomczuchem jak pierwszy
trzeci, ten z biegunkami (kiedyś był bardzo gruby, ale to może było wzdęcie brzucha, nie wiem? )-mimo że je jak zwykle

mam pytanie: chcę odrobaczyć koty profenderem. Kiedy będzie widać efekty odrobaczenia i jakie one będą? Nie wiem, jakieś robale w kale czy w wymiocinach? Jeśli tak to w jakim czasie spodziewać się takiego widoku, w dniu podania? Czy dobrze myślę że wszystkie z osobna problemy moich kotów: brak apetytu, wzdęty brzuch, ogromny apetyt a przy tym chudnięcie to mogą być objawy zarobaczenia? Jeśli tak- to czy po odrobaczeniu mogę spodziewać się że kotu który nie chciał jeść wróci natychmiast apetyt, i tak samo z tym co ma wzdęty brzuch- natychmiast nie będzie już go miał i z dnia na dzień ustaną mu biegunki? Chciałabym wiedzieć po prostu ile czasu od odrobaczenia mam czekać obserwując koty aby nie zacząć podejrzewać jakiś chorób? Mam także pytanie o skutki uboczne odrobaczania, czy coś powinno mnie zaniepokoić?

Odpowiedź

Wszystkie te objawy mogą być jak najbadziej oznaką zarobaczenia. Można pokusić sie o profilaktyczne odbobaczanie też tańszymi preparatami niż Profender, ten jest stosunkowo drogi, więc na 4 koty faktycznie wychodzi sporo. Efekty odrobaczenia występują do 48 godz. po podaniu preparatu bójczego, na ogól w ciagu 24 godz. Jeśli objawy te są spowodowane tylko zarobaczeniem, powinny ustąpić po usunięciu przyczyny. Jeśli preparat jest dobrze dobrany a koty nie zliżą np Profendera ze skóry, skutków ubocznych nie powinno być.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl