Pies - po przejściach nie akceptuje nowego członka rodziny !

Mój 5, 5 letni pies kundelek w typie jamnika nie akceptuje nowego mężczyzny w naszym domu. Dotychczas mieszkał z trzema kobietami w domu . Jak był mały zabraliśmy go od faceta , który ciągle pił , głodziła i bił psy . Pies na obcych szczekał i zawsze mnie bronił nawet gdy np. Mama tylko chciała mnie dotknąć. Jak mnie nie ma to jest w miarę dobrze ale jak jestem . Jak daje mu przysmaki to ok , pogłaskać niezbyt a zbliżyć się do mnie nie ma mowy . Co mamy robić nie stać nas na wizytę u spacjalisty . Aha pies zna faceta jakiś tydzień ale chodzi o to , że inaczej moja mama weźnie skubiego na łańcuch ;(błagam o mądrą pomoc !

Odpowiedź

Po pierwsze: tydzień to naprawdę krótki okres czasu na akceptację nowej osoby (zwłaszcza jeśli zwierzę nie było przyzwyczajone do obecności mężczyzn). Co można zrobić:
- zwiększyć ilość spacerów (pies + Pan)
- przez najbliższy czas to mężczyzna powinien podawać psu posiłki (może podawać pokarm wprost z ręki)
- jeśli Pan wchodzi do pokoju, w którym Pani przebywa i pies zachowuje się spokojnie (min. pozwala do Pani podejśc) dostaje pochwały + smakołyki, jeśli zaczyna atakować zostaje wyprowadzony z pokoju (ale bez krzyku, szarpania, czy straszenia psa) - to samo będzie dotyczyło Pani mamy
- dodatkowo możecie Państwo rozważyć kastrację psa, jeśli jest to osobnik niekastrowany
ps. wzięcie psa na łańcuch nie jest w żadnym wypadku rozwiązaniem i tylko pogorszy sprawę
pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl