Nagła nadpobudliwość psa

Witam serdecznie. Mam sznaucera miniaturę, który ma 2 i pół roku. Nigdy nie mieliśmy z nim żadnych kłopotów wychowawczych ani większych zdrowotnych. Wczoraj w nocy piesek zaczął piszczeć i "ciągnąć" do drzwi - początkowo myśleliśmy, że jest to jakiś problem żołądkowy ale okazało się, że pies chciał pobiegać. Taka sytuacja powtarzała się średnio co 2 godziny - piski, skomlenie, ciągniecie do wyjścia a potem szaleńczy bieg po całym placu. I cały dzisiejszy dzień jest taki sam - co chwilę pies piszczy, ciągnie do drzwi lub wskakuje na parapet kładzie się na nim i leży przez parę minut i popiskuje. Mąż sugeruje, że pies dojrzał i tęskni za suczkami - ponieważ kilka "dam osiedlowych" jest w trakcie cieczki. Na pewno piesek nie ma kłopotów żołądkowych i raczej nic go nie boli bo nie ma żadnych taki oznak. Jednak jego zachowanie jest dla nas niezrozumiałe bo nigdy wcześniej nic takiego się nie zdążyło. Jak możemy pomóc psinie wyjść z tej sytuacji bo widać, że nie może znaleźć sobie miejsca a i my też jesteśmy zmęczeni.

Odpowiedź

Zakładając, że pies jest faktycznie zdrowy fizycznie ( nic mu nie dolega) objawy takiego zachowania mogą towarzyszyć psom - samcom gdy okoliczne suki dostają cieczki.
Rada doraźna:
- przeanalizować dietę psa (czy nie jest zbyt energetyczna w stosunku do możliwości wydatkowania energii przez zwierzę)
- należy zapewnić psu zajęcie i zdecydowanie zwiększyć wysiłek fizyczny
Długofalowo: możecie Państwo rozważyć zabieg kastracji psa (jeśli nie jest osobnikiem hodowlanym)
ps. gdy do zmiany zachowania dojdą inne fizjologiczne (np. brak apetytu, niechęć do pobierania płynów, apatia itp. warto sprawdzić stan zdrowia)
pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl