Zapalenie otrzewnej u kotki

Dzień Dobry
Moja 4,5 letnia suczka została poddana zabiegowi sterylizacji 16.12,dzisiaj tj.19.12 pojechałam z nią na wizytę kontrolna gdzie dostała krwotoku z rany poza biegowej. Pani doktor od razu zabrała psiaka na stół operacyjny gdzie okazało się, że suczka dostała zapalenia otrzewnej. Chciałabym się dowiedzieć czym mogło być to spowodowane! Dodam, że suczka wczoraj miała robione usg i pani doktor powiedziała, że wszystko w porządku. Jestem załamana, proszę o odpowiedz. Z góry dziekuje

Odpowiedź

zapalenie jest zjawiskiem następującym po każdym urazie. Po operacji na jamie brzusznej, kiedy przecina się otrzewną- musi wystapić zapalenie otrzewnej (jest to cienka błonka wyścielająca jamę brzuszną oraz narządy w niej położone). Po zapobiegawczym podaniu antybiotyków zwykle ustępuje w ciągu ok. tygodnia. Problem zaczyna się, jeżeli doszło do zakażenia lub jakiegoś niekontrolowanego krwawienia w jamie brzusznej. Wtedy zapalenie otrzewnej może przybrać postać zagrażającą życiu zwierzęcia. Jako powikłanie po zabiegach na jamie brzusznej najczęściej zdarza się ropne zapalenie otrzewnej, spowodowane zakażeniem. Źródłem zakażenia może być, np. ropomacicze, kiedy dochodzi do pęknięcia macicy (przed lub w trakcie zabiegu), albo kiedy niewielka, niemożliwa do zauważenia ilość płynu z macicy przedostanie się do jamy brzusznej. Trudno mi się ustosunkować do wykonanego badania USG, gdyż zapalenie otrzewnej jest procesem dynamicznym, nie można wykluczyć, iż dzień wcześniej nie było mozliwe rozpoznanie w obrazie USG. Ale to jedynie dywagacje nie mające uzasadnienia merytorycznego. Nie dysponując zdjęciem z USG- nie można wypowiadać się nt. ww. badania.
W przypadku, kiedy już zdarzy się powikłanie i wystąpi ropne zapalenie otrzewnej, postępowaniem ratującym zycie jest powtórna operacja, płukanie jamy brzusznej oraz, jeśli to wskazane, sączkowanie jej (pozostawienie drenów) przez ok. 3 dni. Ponadto wskazana jest agresywna antybiotykoterapia oraz terapia płynami (kroplówki).

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl