Mój kot atakuje mojego małego psa !!

Bardzo proszę mi pomóc! Moja kociczka jest wysterylizowana i ma już 9 lat. Nigdy nie było w domu psa. 6 miesięcy temu kupiliśmy shih tzu szczeniaka. Kota na początku zachowywał dystans, natomiast ostatnio zaczął rzucać się na małego psa. Nawet nie wyobrażałam sobie z jaką agresją i wściekłością kot atakuje mojego shih tzu. Pies siedzi spokojnie, a kot w momencie puszy się syczy i rzuca się z całej siły z niesamowitą szybkością na psa! Nasza shih tzu jest mała bo była najmniejsza z miotu i dużo nie urosła. Kocica natomiast gruba i duża. Dziś bałam się nawet je rozdzielić. W ostatniej chwili wyrwałam małą z pazurów i szczęk kota. Mieszkam w domku jednorodzinnym. Kotem na dole opiekuje się moja mama, ja natomiast mieszkam na górze ze swym narzeczonym i pieskiem shih tzu. Zwierzęta dzieli furtka na schodach. Boje sie jednak ze kot przeskoczy furtkę lub zaatakuje psa na dworze. A co by było gdyby nie miał kto zareagować? Kot jest dwa razy większy od psa. A piesek już nie urośnie więcej. Ona jest malutka i młodziutka nie wie jak się bronić przed kotem. Pomyślałam przez chwile nawet o uśpieniu kota ale to doprowadziło mnie do łez. W dodatku jestem w 7 miesiącu ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

1) jeśli ataki kota są częste i coraz bardziej zaplaczywe możecie Państwo na jakiś czas odizolowć kota w zamkniętym pomieszczeniu (pokoju) dając mu oczywiście miski z jedzeniem, wodę oraz kuwetę 2) zwierzęta powinny mieć codzienne kontakty ze sobą, ale pod całkowitą Państwa kontrolą - tak aby nie dopuścić do ataków 3) wspólny czas przebywania należy stopniowo przedłużać 4) spokojne zachowania i wzajemną akceptację należy nagradzać (min. Poprzez stosowanie pokarmu) pozdrawiam


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.