Gwałtownie piski u szczeniaka

Witam!
Mam 3,5 miesięczną Pekinkę, która bardzo piszczy przy każdej szczepionce oraz czasem na ulicy gdy zobaczy obcego psa lub człowieka!
Teraz zaniepokoiłam się tym bardziej ponieważ zdarza jej się niespodziewanie gwałtownie zapiszczeć gdy jest w domu i praktycznie nic co mogłoby ją wystraszyć się nie dzieje!
Dziś właśnie zrobiła tak w nocy! Gdy wzięłam ją na ręce natychmiast się uspokoiła i zaczęła radośnie się bawić! Gdy usiłuję sprawdzić czy może ją coś boli to pozwala się macać wszędzie i nic nie piszczy!
Wiem, że Pekińczyki są skłonne do histerii ale jeszcze nie miałam "takiego przypadku".
Bardzo proszę o poradę czy może coś takiego się zdarzać bez poważnego powodu?
Serdecznie pozdrawiam
Urszula Gajda

Odpowiedź

W takiej sytuacji bardzo ważna jest pani reakcja. Ponieważ w momencie pisku, pani przytula psa i głaszcze, bardzo szybko utrwaliła pani w ten sposób histeryczne zachowanie u psa. Zwierzę odbiera bowiem całą sytuację zupełnie inaczej niż właściciel. Pani chce psiaka pocieszyć i uspokoić. Zwierzę natomiast rozumuje w ten sposób: piszczę - wzbudzam zainteresowanie właściciela - jestem głaskany - dobrze postępuję.
Jedynym wyjściem w tej sytuacji, jest ignorowanie zwierzaka w momencie takiego zachowania. Moze brzmi to brutalnie, ale to jedyne wyjście, aby nauczyć psiaka, że takie zachowanie nie jest przez panią tolerowane.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl