Warczenie psa na ludzi

Witam. 3 dni temu przygarnąłem 12-sto tygodniową suczkę. Suczka jest bardzo niepewna siebie. Z chęcią podchodzi i wącha ludzi, jednak sunia nie daje się głaskać i trzyma się na dystans. Przy kontaktach z psami również jest bardzo nieśmiała, bo natychmiast się przednimi kładzie i poddaje w geście uległości. Ze strachu potrafi popuścić mocz. Najgorsze jest jednak to, że sunia warczy na ludzi kiedy oni się do niej zbliżają, np. Ktoś wychodzi z pokoju na korytarz, wchodzi na podwórko, wstaje z fotela i idzie w jej kierunku. Nie ważne kto i kiedy, zdarza się jej warknąć nawet na mnie chociaż ufa mi bezgranicznie i stara się nie opuszczać na krok. Kiedy jednak zbliżę się do niej bardziej ona natychmiast zmienia stan umysłu i chce się bawić. Myślę że zachowanie te jest spowodowane jakimś traumatycznym przeżyciem którego doświadczyła u poprzedniego właściciela. Proszę mi powiedzieć jak mam te warczenie pieska wyeliminować?

Odpowiedź

Kilka podstawowych zasad:
1) należy zmaksymalizowac ilosc kontaktów z ludźmi (obcymi) - tzn. pies powinien spotykac codziennie nowe osoby - na spacerach, w domu, wizyty gości itp. na neutralnych zasadach
2) zasady obowiązujące podczas kontaktów z obcymi:
- zero dotyku
- zero mówienia (cmokania) do psa
- zero patrzenia i nawiązywania kontaktu
3) właściciel nie powinien psa zmuszac do zmniejszenia dystansu wobec obcej osoby
4) gdy pies zacznie się czuc pewnie w otoczeniu obcych ludzi można wprowadzic nagradzanie pokarmem (podawanie smakołyków za właściwe zachowanie)
ps. jeśli proces okaże się długotrwały polecam skorzystanie z bezpośredniej pomocy specjalisty (behawiorysta, zoopsycholog, "psi psycholog")
pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl