Próba dominacji u szczeniaka

Witam. Mam problem z 4miesięcznym szczeniakiem. Jest to wprawdzie pies - york, i wiem, że takie zachowania są na porządku dziennym, ale nie chcę aby mu tak zostało. Chodzi o to, że szczeniak szczeka na wszelkiego rodzaju psy, gdy je tylko zobaczy. Wprawdzie podchodzi do nich, wącha, ale gdy ten ruszy się choćby na krok pies zaczyna niesamowicie ujadać. Boję się, żeby któryś pies nie wziął tego za ostrą zaczepkę i go nie pogryzł. Niestety nie mam możliwości spotykać się z psami znajomych, gdyż wyprowadziłam się do nowego miasta gdzie nikogo nie znam. Pies szczeka też na małe dzieci. Wącha rękę dziecka, merda ogonem, ale gdy te chce pogłaskać go to warczy. Do domu wpuścić nie ma problemu, cieszy się jak wariat nawet na nieznajomych. Stosowałam odwracanie uwagi, nosił swoją zabawkę w pysku, ale to jest uciążliwe. Proszę o radę, nie wiem co mam zrobić, żeby pies w końcu przestał chcieć dominować nad wszystkimi. Czy piesek może z takiego zachowania wyrosnąć?

Odpowiedź

1) opisanego zachowania psa nie należy klasyfikowac jako "dominacja"
2) zachowania tego pies raczej samoistnie się nie pozbędzie
3) podstawą terapii w tym przypadku powinien byc codzienny poztywny kontakt z innymi psami (oczywiście zachowanie psa powinno byc pod Pani pełną kontrolą)
4) jeśli nie ma aktualnie możliwości, aby wykorzystac do tego celu znajome psy, sugeruję rozważyc zapisanie się do szkoły dla psów (kurs podstawowy), aby znormalizowac rekacje zwierzęcia i wprowadzic nowe schematy zachowania
pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl