Małe chomiki

Witam. 5 godzin temu urodziły się mojemu chomikowi małe. Chomik mieszkał w klatce, więc w obawie że młode mogą uciec przez szczeliny przenieśliśmy chomika z młodymi do innego akwarium w którym wcześniej mieszkał inny chomik. Od tej pory matka chomików nie chciała się już nimi zajmować. Rozrzuciła je po całym akwarium i zamiast je karmić biegała na kołowrotku. Zdecydowaliśmy więc przetransportować je znowu do tamtej klatki. Nic to nie pomogło, ponieważ matka dalej nie chciała się zajmować swoimi młodymi. Przeczytałam w internecie, że zrobiliśmy źle, gdyż nie powinniśmy ruszać gniazda matki. Czy da się jeszcze uratować małe?

Odpowiedź

Witam serdecznie!
Gniazda matki nie powinno się przenosić, ponieważ istnieje możliwość, że matka odrzuci młode. W tej sytuacji pozostają dwie możliwości.
Pierwsza z nich to przenieść zapach matki na młode. W tym celu należy potrzeć palcem odbyt matki, a następnie potrzeć nim o grzbiet młodych. Jeśli zależy Państwu na zmianie klatki to należy zrobić to ze starym sianem, aby pozostał zapach.
Druga możliwość to przeniesienie samej matki w nowe miejsce na nowe sianko i poczekanie aż miejsce przejdzie jej zapachem. W tym przypadku także ważne jest, aby przenieść jej zapach na młode, a następnie dołączyć małe chomiki do matki.
W takich przypadkach niezmiernie ważna jest szybkość działania. W przyszłości proszę o pilny kontakt, postaram się pomóc. A. Zawodny, tel. 513 973 113.
Pozdrawiam serdecznie!

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl