Jak oswoić dwa psy

Witam. Mam od 10 lat psa(samca) kundelka i od zawsze był sam, a od 3 dni mam też tzw. "przybłęde" suczke(kundelek) ma około roku, nie wiem w jaki sposób podejść do nich żeby się zaakceptowali, warczą jeden na drugiego samiec próbował ugryźć sukę a nie chce żeby do tego doszło, kiedy oba psy są z moimi rodzicami to potrafią być spokojne lecz kiedy i ja z nimi jestem psy stają się agresywne i zaczyna się problem, samiec jest dosyć agresywny. Proszę o jakieś porady. I chciałam zaznaczyć że traktujemy oba psy tak samo i dajemy im wszystkiego po równo. Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź

Odpowiem trochę przewrotnie: problem nie tyle leży w pogodzeniu obydwu zwierząt co zrewidowaniu Pani układów z psami (zwłaszcza psem rezydentem). Jeśli bowiem tak jak Pani pisze w obecności rodziców psy potrafią wspólnie i bezkonfliktowo przebywać ze sobą a gdy pojawia się Pani dochodzi do starć, warto zadać sobie pytanie kto lu co jest czynnikiem aktywującym niechciane zachowania zwierząt. I tak dla przykładu jeśli pies (starszy lub nowoprzybyły) w Pani obecności staje się:
- zaborczy w stosunku do Pani osoby, - terytorialny, - nie respektujący Pani zasad i nie uznający ograniczeń z Pani strony, - nerwowy i spięty, aby psy doszły ze sobą do ładu trzeba przede wszystkim znormalizować Pani z nimi relacje. pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl