Nietypowe zachowania kotów

Witam!
Mam 2 koty: 2-letnia kotka niesterylizowana jest z nami od małego nie wychodzi na zewnątrz,
8-letni kocur kastrat również jest z nami od małego, kastrowany 2 lata temu ze względu na przybycie do naszego domu kotki.
Koty są ze sobą zaprzyjażnione i nigdy nie było większych potyczek między nimi, lecz dziś kotka zaatakowała kocura któremu niechcący nadepnęłam na łapę i strasznie go stłukła. Od tego momentu cały czas kiedy on wejdzie w jej pole widzenia atakuje go zjeżona i wydaje taki odgłos jak walczące nieraz pod oknami koty w rui. Sytuacja wygląda tak źle że zanoszę kocura do kuwety bo sam boi się wyjść z pokoju. Co może być przyczyną takiego zachowania? Co dalej robić?

Odpowiedź

Kotka poczuła się zagrożona, jednak nie ustalę po takim opisie, czym to zostało spowodowane. Być moze kwestia nadepnięcia i reakcji kocura na ból, sprowokowała kotkę do takiej reakcji. Proszę na kilka dni oddzielić koty ( postawić także 2 kuwety) i karmić osobno. Warto także zastosowac w tym czasie feromony kocie ( prep. felliway), aby koty wyciszyły się i uspokoiły. Po kilku dniach proszę spróbować połączyć koty na nowo - ale na krótko, z każdym dniem zwiększająć czas kontaktu.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl