Uszkodzony guz piętowy u królika miniaturki.

Witam. Okazało się, że mój królik ma uszkodzony guz piętowy w prawej łapce. Weterynarz nakazał przyjeżdżać co 2 dni na zastrzyk przeciwbólowy. Powiedział, że królik nie może wychodzić z klatki przez czas zrastania kości. Chciałabym się dowiedzieć, ile trwa taki proces u ok. 9 miesięcznego królika? Czy w wypadku takiego uszkodzenia nie należy założyć gipsu? Spotkałam się również z taką informacją, iż królik powinien spożywać dużo wapnia (np. Wapienka ze sklepu zoologicznego), ponieważ to pomaga przy uszkodzeniach kości. Mam pewne wątpliwości co do tego, iż wapno jest potrzebne królikom, dlatego go nie podałam. Może jednak uważa pan/pani, że powinnam takie wapienko zakupić?

Odpowiedź

Witam


Urazy ortopedyczne u królików szczególnie te totyczące kończyn miedniczych są bardzo "niewdzięczne" do leczenie i gojenia. Guz pietowy jeśli bardzo ciężką strukturą do gojnia, dlatego że kończyny miedniczne sa kończynami napędowymi u królika i bardzo duże siły działają na te struktury. Kończyna powinn abyć raczej unieruchomiona, ale wszytko zależy od rodzaju urazu. Co do wapnia podawanego o karmu, o również wstrzymałbym się. Lepie byłoby podawać preparat mineralno - witaminowy, który dział ogólnie a nie tylko jedzen dodzaj minerału lib np. wit. D3.  


Dojenie złamanie to zazwyczaj 6-8 tyg. przy prawidłowym przebiegu gojenia, ale guz pietyowy prawdopodobnie będzie zrastał sie dłużej, o ile wogóle sie zrośnie. Nie posiadam danych dotyczących takich urazów u królików ale u ludzi kośc piętowa może sie nie zrosnać nigdy, wynika to ze słabego ukrwienia tej kości.


 Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl