Chudnięcie seniora

Witam

mam psa seniora ok 16 lat kundelek, który spędził ok10 lat w schronisku od 6 lat jest u mnie. Wazy ok 8-9kg . Przyjmuje lek o nazwie prilium 300mg, gdyż wcześniejsze badania ekg i echo serca wykazały niedomykalność zastawki trójdzielnej, szmery w serduszku. Nie był to jednak stan tak drastyczny by włączać silniejszy lek- vetmedin.
2lata temu miał usunięte powiększające się jądro - badanie histopatologiczne wykazało nowotwór złośliwy . Został jednak dość szybko usunięty. Podczas zabiegu pies niestety był resystuowany - tracił oddech. Potem dwa razy przyjmował chemię, ale niestety żle reagowały nerki. żadnych przerzutów podczas badań nie zauważono. Funkcje nerek poprawiały się po podawaniu psu ipakitine , parametry wątrobowe też były w miarę dobre. Ostatnie badania krwi miał właśnie ok dwa lata temu. W tej chwili pies -krecik z zachowania wygląda na zdrowego tj pełen energii ( w domu jest jeszcze młoda wysterylizowana sunia i jego rywal- pies labrador) - c hętnie bawi się z sunią, biega, za psami . Apetyt w normie - większy w obecności innych psów ;-)


niepokoi mnie jednak, że ostatnio jakby schudł - kości stały się bardziej "namacalne" - w szczególności żebra, kręgosłup, kości biodrowe. Wiem, że starsze psy często chudną. Zawsze był szczupły więc to nie jest jakaś drastyczna nagła zmiana. Proszę o informacje- czy powinnam jak najszybciej zrobic psu badanie krwi, usg , czy to moze byc nowotwór cos niepokojącego, czy tez takie niezbyt duze chudniecie, zanikanie miesni jest normalne u starszych psow, jesli zachowuja apetyt, aktywnosci i slowem- nie wyglądają na chorych. I tak we wrzesniu chce zrobic badania, tylko zaczynam się niepokoic i moze juz teraz lepiej to zrobic? Z góry dziekuje za odpowiedz

agnieszka stefanowicz

Odpowiedź

Dzień dobry,


przyśpieszenie badań kontrolnych jest dobrym rozwiązaniem. Pozwoli to na rzetelną ocenę stanu zdrowia Pani pupila.


Pozdrawiam


lek. wet. Michał Czingon specjalista chirurg

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl