Czy kot może zarazić mnie chlamydią ????

Witam serdecznie. Od niedzieli mam malutkiego kotka. Uszy w fatalnym stanie z brunatna ŚmierdzĄcĄ wydzielina i zaropiaŁe oczka. Bylismy u weterynarza i stwierdziŁ koci katar i jakiegoŚ Świerzbowca w uszkach. MaleŃstwo dostaŁo zastrzyk i zaczynamy leczenie. Weterynarz powiedziaŁ ze trzeba uwaŻaĆ bardzo i najlepiej jak najmniej dotykac kociaka bo moŻna sie zarazic chlamydia! I jestem teraz zdezorientowana bo tu na forum jest informacja ze kot nie zarazi nas przecieŻ choroba weneryczna bo to inne bakterie a na innych stronach pisza ze kot zarazi czŁowieka tym lecz objawy sa jak najbardziej usytuowane w drogach pŁciowych. Nie wiem co myŚleĆ juz. Jak mam go nie gŁaskaĆ jak on jest taki malusi i sam nieporadnie wdrapuje sie na kolana zeby go miziac. Jest tak malutki ze potzrebuje matczynego ciepŁa i spi na termoforze. Nie wiem co sie staŁo z jego matka zo zabraŁam go bachorom ktÓre go dreczyŁy i traktowaŁy jak zabawke do zameczenia. ChciaŁam go uratowac a sie okazuje ze mogĘ byc powaŻnie chora. Byl u mnie nie caŁe dwie doby zanim mogŁam jechaĆ z nim do weterynarza i sie boje ze przez te dwa dni mogŁam sie zarazic. Tymbardziej ze kichaŁ na mnie jak leŻaŁ mi na brzuchu :( martwie sie bardzo teraz. Prosze o informacje. Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź

Chlamydie są drobnoustrojami powszechnie występującymi w środowisku. Wykazują one cechy pośrednie między bakteriami, a wirusami. Za chlamydofilozy człowieka odpowiadają tylko cztery gatunki/biotypy, to jest Chl. pneumoniae, Chl. psittaci, Chl. abortus, Chl. felis.


Informację jaką Pani znalazła w internecie odnośnie chorób narządów płciowych (tj. zapalenie cewki moczowej, zapalenie prostaty u mężczyzn, u kobiet zapalenie szyjki macicy) dotyczą Ch. trachomatis - czyli chlamydioza człowieka.


Chlamydophila felis jedynie sporadycznie może wywoływać zoonozę u ludzi i najczęściej dotyczą osób osłabionych, starszych podlegających leczeniu z tytułu innej choroby, czy dzieci. Jeśli już dojdzie do zakażenia najczęściej przebiega ono w postaci zapalenia płuc, zapalenia spojówek, czy kataru. U osób starszych (osłabionych) niekiedy może powodować zapalenie mięśnia sercowego sercowego, lub/i nerek.

 

Należy jednak pamiętać, że w każdym wypadku profilaktyka zapobiegająca zakażeniu jest podstawą: częste mycie rąk po kontakcie z kotem, jeśli potrzeba może Pani używać gumowych rękawiczek w kontekście sprzątania kuwety, odchodów itp. Raczej nie należy przykładać malucha do swojej twarzy, rejonu ust, nosa, oczu itp.

Aby Panią uspokoić niżej podaję tekst źródłowy, z którym może się Pani zapoznać aby rozwiać swe wątpliwości. Wiarygodność źródła informacji też nie budzi wątpliwości.

1. Schachter J. , Ostler H. B. , Meyer K. F. : Human infection with the agent of feline pneumonitis. Lancet, 1969; 1: 1063-1065.

2. Regan R. J. , Dathan J. R. , Treharne J. D. : Infective endocarditis with glomerulonephritis associated with cat chlamydia (C. psittaci) infection. Br. Heart J. , 1979; 42: 349-352

 

Pozdrawiam. K. G

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl