Agresywna kotka po sterylizacji

Witam, mam problem ze swoją kotką, która zachowuje się bardzo agresywnie wobec swoich dzieci. Wszystko zaczęło się gdy "alaska" dwa miesiące temu przeszła zabieg sterylizacji. Wszystko przebiegło prawidłowo ( jedynie niestety w trakcie zabiegu kotki okazało się, iż jest ona w początkowej fazie ciąży. Ampułki zostały usunięte) po wygojeniu się rany i dojścia do pełnego zdrowia kotki zaczęła się ona zachowywać bardzo agresywnie wobec swoich dzieci które urodziła 6 miesięcy przed sterylizacją. Kociaki nie rozumieją zachowania "matki" i chcą bawić się z nią itp lecz zawsze obrywają pazurem, są podgryzane w kark co bardzo mnie martwi. Cóż mogę w takiej sytuacji zrobić? Nie uda niestety mi się odizolować kociaki od starszej kotki, ponieważ wszystkie mieszkają w jednym domu. Jedynymi działaniami było wydzielenie oddzielnego miejsca do jedzenia, ponieważ tu tez pojawiały się agresywne zachowania. Proszę o radę.

Odpowiedź

Witam;


Zakładając, że młode nie są jeszcze sterylizowane/kastrowane kotka (matka) w wyniku zabiegu niejako "zmieniła swój status socjalny". W związku z tym może się czuć zagrożona w kontekście zachowania/obrony swego terytorium. Może również usiłować przepędzić dojrzewające młode.


Rozwiązanie sytuacji zależy od tego czy: kotki mają pozostać wszystkie w domu, czy planujecie Państwo ich sterylizację, jakiej są płci, ile ich jest, jak się układają stosunki każdego z kociąt z matką, jaka przestrzeń jest dostępna dla kotów, czy są to koty wychodzące czy też nie. W tym wypadku wiele czynników należy wziąć pod uwagę. Pozdrawiam. K. G

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl