Kury wydziobują innej pióra a pózniej je zjadają

Witam . Mam obecnie 11 kur, są młode niosą się od końca maja, do połowy września niosły się dobrze od 7 do 10 jajek dziennie. Coś się zmieniło bo przestały się nieść, zaczęły gubić pióra, teraz niosą najwyżej 4 jajka dziennie a bywają dni dni że nie ma w ogóle. Ostatnio zaobserwowałam nawet że wydziobują pióra innej kurze która jest jedyna czarna w stadzie i natychmiast zjadają. żywione są cały czas tak samo tzn. Paszą, ziarkami, trochę chleba chodzą w obejściu i skubią trawę. Bardzo proszę o odpowiedż poradę .

Odpowiedź

Witam Panią;


Utrata piór oraz tzw. pterofagia (wydziobywanie i zjadanie piór) może wskazywać na niedoborową paszę. Mam tu na myśli w pierwszym rzędzie niedobory białka (zwłaszcza zawartości aminokwasów: metioniny, argininy) jak również niedobór wapnia, magnezu, witamin z grupy B oraz witaminy K. Jeśli dodatkowo pojawia się biegunka może to świadczyć o złej jakości paszy, co również skutkuje niedoborem składników pokarmowych.


W tej sytuacji warto byłoby poprawić jakość podawanej paszy (gotowe mieszanki), lub uzupełnić ilość dodatków o tzw. "odpady mleczarskie: twaróg, maślanka, serwatka. Koniecznie w paszy powinna być pokrzywa (bardzo wysoka zawartość białka w suchej masie). Jako dodatek mineralny można podawać preparaty uzupełniające (np. Bonen, Polfamix, Polf. B compositum). Pozdrawiam. K. G


 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl