Kot traci futro

Witam serdecznie. Mam w domu około 4 letnią kotkę. Od pewnego czasu obserwuję zmiany w jej wyglądzie, które zaczęły mnie już niepokoić. Kicia nie jest rasowa, ale ma efektowne białe półdługie gęste futro. Ma a raczej miała. Około 1-2 miesiące temu kotek zaczął tracić swe futro i obecnie kicia nie może już pochwalić się tak piękną ozdobą. Nie jest to związane z linieniem, ponieważ kicia traciła futerko właśnie teraz - na zimę. Zresztą wcześniej jej się to nie zdarzało. Niegdyś miałą efektowną kryzę - obecnie w ogóle praktycznie jej nie posiada. Podobnie z ogonem, który ucierpiał w drugiej kolejności - jest dużo mniej puszysty. Futro to, niestety, nie odrasta, a mam wrażenie, że wyłącznie ubywa. Co dziwne, nie zauważyłam więcej białych kłaczków na meblach - jest chyba nawet ich mniej niż wcześniej. Prócz tego kotek jest zdrowy. Jaki może być powód takiego tracenia futerka? Jak temu zaradzić? Może wskazana jest jakaś suplementacja? Jeśli tak - to jaka? Wspomnę, że kotek nie ma żadnych strupków na skórze, pasożytów, łupieżu itd. żadnych innych niepokojących objawów. Nie drapie się, nie gryzie. Oprócz tego, że futra jest mniej - jest mniej gęste, krótsze - nie nie kruszy się, nie łamie, wyglądanie niby normalnie i ładnie, nie napisałam jeszcze jednej istotnej sprawy, bowiem do niej napisałam osobne zapytanie, ale wspomnę o niej, bo być może jest to związane także z traceniem futerka. Otóż od zawsze tj. Od około 3 lat, odkąd kicia została przez nas przygarnięta, kotek często załatwia się "na rzadko". Nie są to typowe biegunki, tylko nieduże ilości luźnego stolca. Jednakże, jak pisałam, kicia załatwiała się tak od czasu do czasu od początku naszej znajomości natomiast problem z futerkiem pojawił się niecałe 2 miesiące temu. Może to brak jakiś składników odżywczych? Proszę o radę jak zapobiec dalszemu traceniu futerka i jak "skłonić"je do odrastania. Dziękuję za każde rady, już z góry. Pozdrawiam.

Odpowiedź

Witam,


Każda informacja odnoście objawów u zwierzaka jest istotna nawet kiedy problem dotyczy skóry.


Aby postawic rozpoznanie trzeba kota przede wszystkim zobaczyć, przeprowadzić badanie ogólne oraz badania dodatkowe takie jak zeskrobina , test wyczesywania nawet badanie krwi itp.


Istotne są odpowiedzi na pytania jak wygląda profilaktyka p/pchelna? odrobaczanie? czym żywione jest zwierzę?


 


Jednak na początku skupiłabym się na alergii pokarmowej i zaproponowała dla kotka diete hypoallergenic plus dodatkowe leczenie.  


Pozdrawiam lek. wet. Anna Szeliga

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl