Zaparcia królika

Witam. Wczoraj rano mój królik zjadł bardzo dużo mlecza. Później, ok. Godz. 17:00 zauważyłam, że boli go brzuszek, nie ma apetytu i nie robi kupy. Poszłam z nim do weterynarza, dostał 2cm lactulosum do pyszczka. Jako że objawy nie ustąpiły, dałam mu 2cm parafiny ciekłej. Dzisiaj rano znów poszliśmy do weterynarza, dostał pastę odkłaczającą bio-pet do pyszczka i no-spę, catosol, vit. C i cambirvit dożylnie. Kupa pojawia się ale w bardzo małych ilościach, króliczek ciągle (od wczorajszego wieczora) bardzo dużo pije, co jakiś czas troszkę podjada sianko, jest też troszkę żywszy. Kilka razy na godzinę przez parę minut masuję mu brzuszek przez ogrzany ręcznik (zalecenie weta). Czy to normalne, że ciągle nie robi kupy w odpowiednich dla królika ilościach? Pozdrawiam. Aleksandra.

Odpowiedź

Przy takich objawach jak wzdęcie, przeładowanie przewodu pokarmowego może dochodzić do obstrukcji - zaparcia.


Oprócz leków, które dostał królik, możnarównież podawać espumisan w kroplach jak dla dzieci - 5-10 kropli na królika 3 x dziennie. Również można podawać mu napar z rumianku. rumianek może być również podawany w formie suchej do jedzenia.


Proszę pamiętać, że ok 60% pożywienia jakiego zjada królik powinno stanowić siano. reszta to warzywa, owoce, oczywiście te nie wzdymające, ewentualnie ziarna zbóż. Jeśli chodzi o mlecz to najlepiej podawać go kilka godzin po zerwaniu - aby był trochę przewiędnięty. Na pewno nie powinien być mokry, np od porannej rosy - wtedy ryzyko wzdęcia jest duże.


Pozdrawiam


Paweł Walendzik

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl