Postępowanie w ciąży urojonej

Mamy suczkę goldenkę , ma już rok i jest po pierwszej cieczce, która miała około 4 kwietnia. Teraz pojawiły się jakieś dziwne objawy - zaczął wyciekać jakiś bezbarwny śluz z pochwy. Byliśmy już u weterynarza przepisał tabletki i coś do przemywania, bo stwierdził lekką infekcję. Praktycznie jest wszystko ok - bawi się, jest wesoła, tylko straciła apetyt, trzeba ją karmić prawie na siłę, nie robi kupki ani siku. Poza tym ma swoja ulubioną piłeczkę i zaczęła robić gniazdo, jakby miała mieć małe. Czytaliśmy (może się mylimy), że należy by schować tę piłkę. Proszę o jakieś wytłumaczenie, bo zaczynamy się martwić.

Odpowiedź

Jeśli chodzi o jej zachowanie, to jest to ciąża urojona. Praktycznie zjawisko fizjologiczne u suk, aczkolwiek przez właścicieli niepożądane.


Aby zlikwidować objawy należy pozabierać wszystkie zabawki, kocyki, suka nie może budować sobie gniazda - bo to będzie ją napędzało. Do tego należy zrobić jej przez 24-48 godziny głodówkę, a przez kolejne dni karmić 1/3 tej ilości którą zjadała.


Generalnie chodzi o to aby "obciąć" kalorie oraz "zestresować" sukę - wtedy jej organizm pierwsze co zrobi to "zrezygnuje z bycia matką", to tak obrazowo.


Jeśli zastosujecie się Państwo do tych zaleceń, objawy ciąży urojonej powinny zniknąć w ciągu 7-10 dni.


Jeśli chodzi o upławy, to może być to również kwestia infekcji dolnych dróg moczowych - cewki lub pęcherza moczowego.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl