Kot moczy brodę i kryzę kiedy pije, śmierdzi moczem

Dzień dobry, mam półrocznego kociaka perskiego. Maluch ma dziwny nawyk - za każdym razem, kiedy pije wodę z miseczki, moczy sobie policzki, nos, brodę, kryzę. Nieładnie wyglądają u persa takie pomoczone strąki i sprzyjają kołtunom pod brodą. Jak sobie z tym poradzić i czy poidełka dostępne w sklepach rozwiążą kłopot? Kolejny problem to taki, że kotek za każdym razem po wyjściu z kuwety śmierdzi moczem w okolicach podbrzusza -jakby zostawało na futrze, a on rzadko się (jak na kota) myje, jedynie łapki i pyszczek. Nigdy nie widziałam, żeby mył swoje okolice intymne. Dlaczego? Stosuję suchy szampon, często go czeszę, ale zapach jest intensywny (kotek jest już wykastrowany). Niedawno zwalczyłam u niego grzybicę na opuszkach łap.

Odpowiedź

Witam!


Ze względu na rasę i rdzaj włosa u Pani kotka możliwe jest moczenie okoic pyska podczas picia i zabrudzenia przy jedzeniu mokrej kamry. Kociak powinien się umyć, ale czasami zdarzają się "brudaski". Wtedy należy niestety samemu zadbać o higienę kotka. Poidełko nie wiadomo czy rozwiąże problem, ponieważ najpierw kociak musi się nauczyć z niego pić, a nawet musi zechcieć.


Co do zapachu- zależy kiedy kociak był kastrowany, ponieważ hormony i nieprzyjemny zapach eliminowane są dopiero po pewnym czasie i wtedy zapach ustepuje. Przy sierści długiej może się zdarzać, że kociak pomoczy moczem włosy na tylnych kończynach lyb nawet ogonie -wtedy należy raz na jakiś czas obmyć tą okolicę wilgotną szmatka lub po prostu zamoczyć pod bierzącą wodą.


Pozdrawiam!


lek. wet. Karolina Misztal

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl