Pokrewne krycie

Witam mam sunie rasy york ma 5 lat rok temu miała szczeniaki i zostawiliśmy sobie po niej psa. Pies podczas porodu utknął w drogach rodnych i ma wodogłowie. Moja sunia ma teraz cieczke czy jeśli on by ją pokryl to jest jakieś zagrożenie. Czy jest wogole możliwość ze psiaki urodza się zdrowe?

Odpowiedź

1) Wodogłowie to wada wrodzona. Psy z wodogłowiem nie powinny być dopuszczane do krycia aby nie przekazywać tej wady i wad jej towarzyszących potomstwu. Takie postępowanie uchodzi za nieetyczne. Problem w tym, czy pies rzeczywiście ma wodogłowie i jak to zostało zdiagnozowane :)


2) Każde krycie krewniacze stanowi duże ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u potomstwa. Ilość i rodzaj tych wad są niemożliwe do przewidzenia, gdyż wynikają z przypadku w jakiej to konstelacji w komórkach potomstwa znajdą się nośniki materiału genetycznego zwane chromosomami. Ryzyko wstąpienia wad jest jednak spore. Nie należy nigdy dopuszczać do krycia wsobnego (w obrębie osobników spokrewnionych). Zdeformowany płód, płód obumierający lub poronienie to czynniki które mogą stanowić również poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia matki w okresie ciąży lub porodu.


3) Psiaki mogą urodzić się zdrowe jak i ciężko chore, skazane na cierpienie lub po prostu eutanazję zaraz po porodzie.

Dla bezpieczeństwa polecam wysterylizować suczkę lub wykastrować pieska :)


 


 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl