Panleukopenia, śmierć kotków i adopcja nowych

Witam.
2 tygodnie temu adoptowaliśmy ze schroniska 2 przepiękne kotki. Po konsultacjach z weterynarzem okazało się, że zostały nam wydane w wieku 3 tygodni. Po kilku dniach kotki poważnie zachorowały - niestety była to panleukopenia i oba kotki zmarły. Bardzo chcielibyśmy przygarnąć do domu nowe kotki ale mamy wiele wątpliwości:
1. Ile czasu musimy odczekać? Wiemy, że ta choroba jest wysoce zaraźliwa i nie chcemy żeby kolejne kotki się nią zaraziły i zdechły.
2. Jak możemy zdezynfekować dom?
3. Czy przyjęcie szczepionych kotków rozwiąże problem? Jeśli tak to ile czasu po szczepieniu kotków musimy odczekać? Bardzo prosimy o odpowiedź. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do rozbieganych maluchów w domu, że ciężko teraz żyć bez nich.

Odpowiedź

Rzeczywiście słusznie obawiacie się Państwo skutków wprowadzenia do domu wirusa panleukopenii. I niestety, trudno jest odpowiedzieć Państwu precyzyjnie na zadane pytania. Wirus, oprócz tego, że bardzo zaraźliwy, to jeszcze niezwykle oporny na rutynową dezynfekcję.
Zatem:
1. Nie ma konkretnego "bezpiecznego" okresu - w sprzyjających warunkach środowiska wirus może być zdolny do zarażenia nawet po roku.
2. Do dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów znajdziecie Państwo szereg profesjonalnych środków, np. Virkon (proszek do sporządzenia roztworu). Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, gdzie poprzednim kotkom zdarzyło się może zwymiotować lub oddać kał oraz używanych przez nie kuwetom, miskom, poidłom, posłaniom (najlepszym rozwiązaniem jest wymiana powyższych na nowe).
Ponadto dobrym dodatkiem powinna okazać się dezynfekcja za pomocą lamp UV - można je czasem odpłatnie wypożyczyć.
3. Wreszcie mamy dobrą wiadomość - prawidłowo wykonane szczepienie przeciw panleukopenii (czyli przynajmniej dwukrotne, na zdrowym kocie, w odpowiednim czasie) - zazwyczaj daje porządną odporność. Około 2 tygodnie po drugim szczepieniu powinny być bezpieczne - wszystko to ustali Państwa lekarz weterynarii.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl