Czyszczenie zębów u psa

Witam, z góry proszę i prędką odpowiedź. Mój jamnik ma zaplanowane czyszczenie zębów oraz wyrwanie tych chorych po planowanym zdjęciu rentgenowskim na za tydzień (tydzień temu było zapalenie pyszczka- uregulowane antybiotykami) / (pan weterynarz uważa, że jest konieczne, brązowy nalot mamy, który zebrał się w ciągu 2, 5 roku bardzo szybko po ostatnim czyszczeniu oraz czerwone dziąsełka/ po podaniu antybiotyku piesek normalnie je). Ale do meritum. Od kilku dni dostawała lek na serce z racji wieku. Jednak wczoraj miała echo ekg serca robione ( takie badanie miała robione tez 3, 5 miesiąca temu oraz rok temu i tamte badania wyszły identycznie ---> dobrze jak na wiek ale i nie trzeba było stosować żadnych leków). Wczorajszy wynik badania jest jednak gorszy od poprzednich. W między czasie w grudniu gdy już wtedy ją przygotowywaliśmy do czyszczenia zębów tak felernie złamała pazur, że pod narkozą całkowitą miała go usuwany plus miesiąc antybiotyki bo miejsce po wyrwaniu ropiało. Także czyszczenie zębów się przesunęło w czasie. Wyniki są następujące ( od razu przyznam się, że nie wiele mi mówią):
opis badania wygląda tak:

kardiologiczne pogorszenie

komora lewa hiperdynamiczna wzrost przepływu fali e w zastawce mitralnej do 1, 56 m/s, przepływ przez zastawkę trójdzielną 1, 1 m/s

ogólnie badania krwi ok, mocz też dobry. Jeśli ktoś mógłby udzielić mi podpowiedzi czyścić nie czyścić, wyrywać? Czy dać jej spokój? Żyje z tym pyszczkiem już trochę. Wiadomo będą się zdarzać zapalenia buźki. Wiem też, że jak i takie zęby tak i taki zabieg osłabia serce jeszcze bardziej. Dodatkowo trzy miesiące przed narkozą całkowitą ( z powodu pazura) biegała na spacerach jak szalona a od tego zabiegu jest taka ponura i czasem sobie podbiegnie na dworze. No i ani razu nie zaszczekała od zabiegu. Bardzo proszę o pomoc, jakąś radę.

Odpowiedź

Dzień Dobry,


 


najlepiej jeżeli zapyta Pani/Pan lekarza weterynarii, który przeprowadzał echo serca o to, czy aktualny stan serca jest przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego.


Pozdrawiam serdecznie!

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl