Uchyłek u psa

Uchyłek u psa

Mój 10 letni pies (bc) nabawił się problemu związanego z uchyłkiem. Wszystko zaczęło się około rok temu kiedy miewał drobne problemy z wydalaniem kału, ale wszystko przechodziło dość sprawnie. Problem zaczął się jednak pogłębiać. Lekarz wet. Dał nam nlpz podejrzewając zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Nie zauważyłam znaczącej poprawy więc podreptaliśmy drugi raz gdzie badanie wykazało przerost prostaty. Po serii badań (usg, rtg) zdecydowaliśmy o kastracji. Minęły kolejne tygodnie o kastracji psiak już zapomniał, niestety problemy z wydalaniem cały czas się przewijały aczkolwiek dało się z tym żyć. Dodam, że gdzieś tam przewijały nam się drobne biegunki które jednak szybko mijały, nie były częste więc nie przejęłam się tym zbytnio. Problem zaostrzył się kilka dni temu. Zaczęło się od wymiotów i biegunki podczas której pies wydalił dość spory kawałek kału. Ze względu na inne objawy (apatia, podwyższona temperatura) popędziliśmy do weterynarza - lek p. Wymiotny i p. Biegunkowy + badanie krwi. Badanie krwi wyszło bardzo dobrze. Po całym zajściu pies nie potrafi sam wydalać - pozostaje gumowa rękawica. Problem z uchyłkami się pogorszył. Są one dość spore i podejrzewam że będzie trzeba usunąć część jelita. Lek. Weterynarii odradzał operację argumentując powikłaniami, wycieńczeniem psa przed zabiegiem, długotrwałą rehabilitacją i już bądź co bądź zaawansowanym wiekiem psa. Rzeczywiście boję się tej operacji, collie to wrażliwa rasa i zdaję sobie sprawę, że pies może po prostu nie przeżyć operacji lub gasnąć w oczach zaraz po niej. Co oprócz zabiegu operacyjnego mogę zrobić. Zdaję sobie sprawę, że stan ten może się pogłębiać.

Odpowiedź

Wiek psa nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, a tylko zabieg może poprawić mu komfort życia. Choroba dotyka z reguły stare psy, a nie młode. Nie słyszałam o żadnej żadnej długotrwałej rehabilitacji po zabiegu uchyłku prostaty. Zabieg nie należy do łatwych i powinien wykonać go doświadczony chirurg. Dopóki nie zostanie wykonana operacja pies powinien być odpowiednio karmiony i na odpowiedniej diecie, żeby łatwiej mógł się wyprózniać. O tym powinien poinformować Panią lekarz wet. prowadzący psa. bfp 


Rejestracja

Lekarze weterynarii

Lekarze mogą odpowiadać na pytania użytkowników strony, zarzadzać swoim kontem i danymi lecznicy

Własciciele zwierząt

Dodawać pytania bez ograniczeń i otrzymywać odpowiedzi w pierwszej kolejności, dodawać zdjęcia do zadawanych pytań i wiele innych.