Problem z wypróżnianiem u psa

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę w związku z moją prawie 11-letnią suczką golden retriwer. Postaram się opisać wszystkie występujące objawy od początku.

4 dni wcześniej pies miał mały problem z wypróżnieniem się, tzn. Robił normalną kupę, po czym niezdecydowany próbował jeszcze raz ale szybko rezygnował. Następnego dnia rano niechętnie wyszła na dwór, ciężko oddychała i położyła się na trawie nie chcąc wracać. Udaliśmy się do weterynarza, który podał leki wzmacniające, zalecił lekką dietę i olej, i odesłał do domu z zaleceniem obserwowania psa (stwierdzono podwyższoną temperaturę 39, 3). Była nieco osowiała, ale jada, piła i nie sprawiała wrażenia, że coś ją boli. Na spacerach była mało energiczna, ale zachowywała się normalnie oprócz tego, że nie próbowała nawet się wypróżnić. Kolejnego dnia rano sytuacja z pokładaniem się i ogólnym brakiem siły powtórzyła się (generalnie wyglądało to dość nieciekawie). Pojechaliśmy do weterynarza, który po wykonaniu usg stwierdził znacznie powiększoną śledzionę (bez zmian, morfologia wyszła w porządku). Podane zostały leki wzmacniające, na pobudzające trawienie i na apetyt (choć je praktycznie normalnie). Stwierdzono wyższą temperaturę 39, 6. Przepisano unidox solutab (w związku ze śledzioną ?). Dziś minął 3 dzień od kiedy pies się nie wypróżnia, co najgorsze (i najdziwniejsze) dla mnie od 3 dni w ogóle nie próbuje tzn. Nie napina się, nie szuka nawet miejsca czy chodzi w kółko. Jakby w w ogóle nie miała takiej potrzeby. Oddaje mocz, powęszy trochę i wraca do domu. Jest to o tyle niespotykane, że nigdy wcześniej nie miało miejsca. Pies jest chowany w mieszkaniu (mówiąc dosłownie robi kupę na zawołanie popołudniu i wieczorem, normalnie dopomina się o wyjścia, a teraz przestała). Oprócz ogólnego zmęczenia (głośniej oddycha, nie biega na spacerach), zachowuje się normalnie. Brzuch nie boli podczas ucisku. Czy przyjmowanie jedzenia (co prawda lekkiego) w tej sytuacji jej nie zaszkodzi? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak jej pomóc? Jakie badania powinniśmy jeszcze wykonać? Będę wdzięczna za każde sugestie, gdyż bardzo się o nią martwimy. Dziękuję i podrawiam

Odpowiedź

Dzień Dobry. Wskazane byłoby wykonanie RTG jamy brzusznej oraz części lezwiowo-krzyzowej kręgosłupa, badanie neurologiczne, a przede wszystkim badanie kardiologiczne.  

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl