Jaki jest prawidłowy rozmiar lewego przedsionka u kota?

Mój Kot miał EKG i Echo serca, w których zaobserwowano, że jego aorta ma 7,7 mm, a lewy przedsionek 17 mm. W opisie stwierdzono, że przedsionek jest powiększony, jednak nie mogę znaleźć żadnej normy.
Kot ma 3,5 roku, waży około 4,5 kg. Nie ma objawów choroby sercowej (duszność, zadyszka), co prawda w porównaniu do drugiego kota mam wrażenie, że szybciej się męczy podczas intensywnej zabawy, ale nigdy nie dusił się, nie kasłał itd. Miał niegdyś problemy z kaszlem, ale okazało się, że to prawdopodobnie duża ilość glist (którymi zaczął wymiotować mimo odrobaczania) go drażniła. Po skutecznym odrobaczeniu kaszel ustał. Kociak leczył się na zapalenie spojówek, a za dwa tygodnie ma zabieg stomatologiczny z powodu zapalenia dziąseł.
Kot jest bardzo bojaźliwy (ucieka i chowa się jak tylko coś stuknie) choć wydaje się, że nie ma ku temu powodów. Cały czas ma towarzystwo zarówno drugiego kota, jak i człowieka.

Opis:
EKG: normogram, rytm zatokowy, niemiarowość zatokowa 160-180/min, brak cech przeciążeniowych.
USG: kurczliwość zachowana, grubość ścian i wielkość komór w normie, światło przedsionka lewego i prawego powiększone, hipokinetyczne, zastawki bez zastrzeżeń.

Grubość przegrody międzykomorowej w skurczu: 6,4 mm, w rozkurczu 4,6 mm
Wielkość światła lewej komory w skurczu: 8,5 mm, w rozkurczu 14,9 mm
Grubość wolnej ściany lewej komory w skurczu 7 mm, w rozkurczu 5,8 mm
EF 78%
FS 43 %
La/Ao = 1,7/0,7=2,4

Odpowiedź

Witam


Na zdjęciu rtg w warunkach prawidłowych krawędź serca biegnie dogrzbietowo i doczaszkowo w kierunku rozwidlenia tchawicy, w przypadku powiększenia lewego przedsionka przyjmuje postać cienia biegnącego bardziej w kierunku górno-tylnym, a w doogonowym zarysie serca zaznacza się delikatne wklęśnięcie.


 Nie ma dokładnych norm co do wielkosci przedsionka ze wzgledu na to ze jeden kot dorosły ma wage 2kg i jest to prawidłowa gdy np inny 6 kg.


ogołnie przyjęte jest że srednio powinien wynosic miedzy 12 a 16mm, jednak podlega to indywidualnej interpretacji lekarza specialisty. 


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl