Chomik syryjski nabrzmiały brzuch

Witam, wczoraj zauważyłam że mój chomik nie wychodzi z domku więc próbowałam go zwabić jedzeniem (zawsze działało). Potem ruszyłam domkiem i nic. Myślałam że chomik zdechł. Ściągnęłam z niej domek i okazało się że oddycha ale się trzęsie, a jak próbowała sie podnieść to nie mogła i strasznie się bujała na boki dodam że miała ledwo co otwarte oczy i miała zupełnie inny pyszczek. Myślałam ze to agonia ale zaczęła delikatnie się przesuwać i szukać jedzenia. Trochę podjadła. Dałam jej spokój. Po jakimś czasie już zaczęła pić i jeść. Dziś już wygląda dobrze oprócz tego że ma większy, jakby nabrzmiały brzuch. Niestety nie wiem od czego miała taki stan wczoraj i od czego ten brzuszek? Może uzyskam jakąś poradę co mam robić? dodaje filmik i zdj.

Odpowiedź

Witam.


Troszkę ciężko jest mi stwierdzić co może być przyczyną po pierwsze nie wiem jaki ma wiek, czym jest żywiony jaką ma ciepłotę ciała, stopnień nawodnienia itd.


Jedynie co przychodzi mi na myśl to problemy z układem pokarmowym, zwierzę mogło się przejść, zjeść stare podpsute jedzenia/sianko, zmiana mikroflory bakteryjnej, zaczopowanie jelit, choroba bakteryjna/wirusowa czy nawet zmiany nowotworowe. Sugeruje udanei się do lekarza weterynarii oraz  dezynfekcje klatki wymianę podłoża i jedzenia oraz zakup prebiotyków dla zwierząt.


Pozdrawiam  

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl