Mała liczba limfocytów

Szanowni Państwo,
będę bardzo wdzięczna jeżeli zechce Pan poświęcić chwilę na analizę wyników mojego psa (Collie, suczka, lat 8).
Piesek od dwóch lat jest pod opieką psiego okulisty. Stwierdzono anomalię oczu Collie (obejmuje ona jedno oko), niestety nie udało się ustabilizować krwawych wylewów w oku (które pojawiają się co jakiś czas). Stwierdzono nieznaczne zwiększenie ciśnienia w gałce ocznej, więc piesek dostawał m.in. cyklonaminę oraz inne środki zapobiegające tym wylewom (nie były to leki, raczej suplementy). Wszystko zgodnie z dawkami.

Piesek na szczęście nigdy nie wykazywał żadnych objawów wskazujących na bóle (ma dobry apetyt, jest chętny do zabawy, nie interesuje się okiem).

Chciałam mu zrobić kontrolnie wyniki krwi i martwi mnie niska ilość limfocytów. Wyniki po miesiącu powtórzyłam. Zaczęłam się też bardziej przyglądać psu, zauważyłam, że zaczął się trochę interesować okolicami podbrzusza. Obejrzeliśmy go razem z lekarzem i znaleźliśmy polipa w odbycie (zdaniem lekarza prosty do usunięcia). Martwi mnie jednak niska liczba leukocytów, czy ze względu na dość trudną w utrzymaniu w sterylności okolicę nie wda się jakieś trudne do opanowania zakażenie? Czy może być ona spowodowana tymi wylewami krwi w oku? Pies czasem brzydko pachnie (tzn. ma inny zapach niż zazwyczaj), pochodzi on raczej z sierści, gdyż jest niestety nią mocno obdarzona, ale nie zauważyliśmy nic na skórze.

Skąd jednak tak niska liczba przeciwciał? Jakie wykonać dalsze badania? Myślę o USG jamy brzusznej.

Odpowiedź

Witam


 


Anomalia oczu Colli to choroba wrodzona nie uleczalna, jedynie podaje się leki objawowo aby zmniejszyć objawy, wprowadzone leczenie jest jak najbardziej poprawne.


W kwestii limfocytów, nie popadałaby w panikę, wynik jest nieznacznie poniżej normy a reszta wyników w tym biochemia jest dobra. Limfopenia może być wrodzona i nabyta. Spadek może świadczyć o początku choroby infekcyjnej, niedobory immunologiczne, procesy nowotworowe zaburzenia endokrynologiczne ale też zwyczajnie stres ( nawet ten przy pobieraniu krwi mógł to spowodować) Kolejna kwestia czy wyniki było robione od razu czy wysyłane do laboratorium zewnętrznego, cześć parametrów przy wysłaniu będzie fałszywie ujemna np neutrofile lub leukocyty czy glukoza.


USG kontrolnie można jak najbardziej wykonać oraz ewentualnie układ krzepnięcia.


Jeśli chodzi o ten zabieg to przy podaży antybiotyków przed i po zabiegu nie powinno być powikłania bakteryjnego. Ryzyko nie operowania tego to wzrost zmiany, zezłośliwienie, problemy z defekacją, samo pęknięcie i inne.


 


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl