SZWY U PSA

Witam. Mój pies wczoraj przeszedł operację amputacji przedniej łapy. Jest to owczarek niemiecki . Bardzo się martwię że szwy się dobrze nie zagoją. Ma on założony kołnierz więc pysk nie ma dostępu do rany ale zauważyłam że tylną nogą dosięga on szwów i próbuje się drapać. Zakładałam mu kaftan ale ściągał go i przesuwał łapą. Czy mogę zrobić coś jeszcze żeby zabezpieczyć ranę przed jego ingerencją? Czy powinno się czymś smarować te szwy albo odkażać w jakiś sposób? Jakie są niepokojące objawy i co powinno mnie martwić podczas gojenia?
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź

Witam.


Po pierwsze sugeruje kontrolować stan pacjenta i szwów wraz z lekarzem prowadzącym.


Po drugie rana psa swędzi bo się goi, dlatego próbuje się drapać, rana musi oddychać więc opatrunki średnio pasuje, można dbać o ranę poprzez dezynfekcje octeniseptem lub podobnymi preparatami plus stosując preparaty przyspieszające gojenie ( ze względów prawnych, nie mogę  podać gotowych produktów, ważne aby w swoim składzie miały np chitozna lub alantoninę ( dodatkowo działa przeciw świądowo )


Po 3 Niepokojące objawy to przede wszystkim objawy ogólne takie jak gorączka, brak apetytu, pragnienia, wymioty oraz miejscowe jak sączenie się z rany, zaczerwienienie, zwiększona ciepłota rany w stosunku do otaczających tkanek. 


 


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl