kichanie u kota

Kot który do mnie przychodzi ciągle kicha i łzawią mu silnie oczy oczy mają ciemną otokę i są jakby powiększone wytrzeszczone od pani wterynarz która odwiedza w sprawie swojego kota koleżanka dostałam na to lek xeden 50 mg że wskazaniem że mogę go podać kotu ale wyczytałam że w takiej dawce jest to lek dla psów. A nie kotów czy zatem powinnam go podawać kotu i jeśli tak to czy cała tabletkę czy pół 5 dodam że kot jest dziki przychodzi do mnie tylko jeść i mimo choroby ma wielki apetyt ale nie przybiera wogóle na wadze i jest wychudzony

Odpowiedź

Witam


Wymieniony objaw wypadanie trzeciej powieki, często u kotów szczególnie dzikich świadczy o chorobie pasożytniczej czyli zarobaczeniu. W dalszej kolejności może to być bakteryjny stan zapalny w obrębie powiek lub gałki ocznej.


Jeśli chodzi o antybiotyk jest to enrofloxacyna, która ma rejestracje dla kotów, jednak jej dawkowanie przy podaniu p.o wynosi od 5 do 7,5 mg na kilogram ciala raz na dzień przez 5 do 10 dni.


Przy podawaniu antybiotyku przez układ pokarmowy proszę pamiętać o osłonie z probiotyku.


Z mojej strony sugeruje dokończyć antybiotyko terapie wraz z osłona oraz kota odrobaczyć, przy braku efektu wymaga na wizyty u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badania klinicznego, okulistycznego i ewentualnych badań dodatkowych.


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl