Trzecia powieka na całym oku kota

Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu przyczyny całkowitego pokrycia oka u mojego kota trzecią powieką. Powieka jest biała - bez zaczerwień. Na wizycie w przychodni weterynaryjnej lekarz nie był w stanie odwinąć powieki, przez co nie wykluczył pojawienia się w oku ciała obcego. Po przebadaniu kocurka wykluczył natomiast pozostałe przyczyny, takie jak osłabienie (apetyt, aktywność, temperatura, badania krwi - w normie), problem z unerwieniem, uszkodzenie powieki oraz rogówki/spojówki i samego oka. Zapisał krople przeciwzapalne oraz antybiotyk w kroplach, lecz mija trzeci dzień, a powieka się nie cofa. Wydaje mi się, że nic do oka się nie dostało, ponieważ podczas głaskania Fiodor pozwala na dotykanie okolic oczu i nie reaguje, jakby go miało boleć. Dopiero po zakropieniu lekami wykazuje, jakby go krople drażniły/piekły/bolały. Jutro mamy kontrolę, ale brak diagnozy i niepolepszający się stan oka spowodował, że chciałabym zasięgnąć wiedzy i doświadczenia jeszcze innych lekarzy - stąd prośba o udzielenie odpowiedzi.
Kocur Fiodor jest kotem wziętym z ulicy około dwa lata temu i ma mniej więcej 10 lat. W związku z późną interwencją, ma pozostałości po kocim katarze w formie nieodwracalnych zmian w zatokach i przegrodzie nosowej - permanentnie kicha i głośno oddycha. Zaczynam się zastanawiać, czy pojawienie się trzeciej powieki nie jest związane właśnie z tą dolegliwością. Uprzejmie proszę o jakieś wskazówki, pomysły, czego może to być wynikiem oraz badania, które moglibyśmy przeprowadzić, żeby wykluczyć lub zdiagnozować przyczyny pokrycia oka trzecią powieką i ewentualny związek z problemami dróg oddechowych. Nie ukrywam, że "wydaje mi się", iż równolegle z pojawieniem się na lewym oku trzeciej powieki, lewa dziurka od nosa zapycha się wydzieliną, której wcześniej w jego nosie nie zauważyłam. Ponadto Fiodor od grudnia zeszłego roku ma podwyższoną kreatyninę i od tego czasu jest na lekach i karmie dla nerkowców - czy może to mieć wpływ?

Odpowiedź

Witam


Wysunięcie trzeciej powieki jest charakterystyczne dla takich chorób jak Zespół Hornera ( wynik oderwania współczulnego mięśnie gładkich), tężec ( wskutek działania toksyny tężcowej), porażenie nerwu twarzowego, zespół HAWS ( czeęto idiopatyczne, zmniejszenie napięcia układu współczulnego), dysautomia oraz przyczyny nieneurologiczne takie jak odwodnienie, wyniszczenie, ropień, guz zagałkowy, zakażenie pasożytnicze. 


Bez dokładnego badania neurologiczno okulistycznego nie da się dokładnie określić przyczyny problemu sugeruje konsultacje okulistyczną u lekarza medycyny weterynaryjnej który zajmuje się tylko okulistyką np u profesora Balickiego czy Katarzyny Szulc.


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl