Pies zjadł cebule

Witam w piątek miałam na obiad jajecznicę z smazona cebula. Moje dziecko nie mogło zjeść i dało wiekszosc porcji psu pod moja nieobecność. Nie pojechałam do weterynarza bo nie wiedziałam że to może być niebezpieczne lub mu zaszkodzić dopiero dzisiaj ( niedziela) doczytałam czym może się to skończyć. Chrupek nie ma jak narazie żadnych niepokojących objawów apetyt ma aczkolwiek jest wybredny a taki był cały czas. Załatwia się w miarę ładnie wodę pije. Dziąsła chyba mu też nie pobladly. I teraz moje pytanie czy w poniedziałek jechać z nim od razu do weterynarza czy wystarczy go obserwować. Czy jest możliwe że ilość ktora zjadł mu nie zaszkodziła. Czy moge mu profilaktycznie podać wegiel. Zdjęcia dziasel bo doczytałam że one pokazują czy pies jest chory.

Odpowiedź

Witam


Owszem cebula w każdej formie jest szkodliwa dla psa. Cebula zawiera substancje toksyczne, które uaktywniają się u psów w przewodzie pokarmowym podczas trawienia a to, co tak źle wpływa na ich organizm, to dwusiarczki i związki fenolowe. Ogólnie sugeruje mimo wszystko wizytę u lekarza weterynarii w celu badania krwii szczególnie wykonania morfologi oraz biochemii krwi ( szczególnie enzymy wątrobowe ALT, AST, ALP oraz mocznik i kreatyninę ) 


Dodatkowo pragnę zauważyć, że Pani piesek ma już kamień nazębny oraz początek już zapalenia dziąseł wymaga to sanacji jamy ustnej.


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl