przetoka gruczołu okoloodbytniczego

Kiedy pies zaczął saneczkowac, od razu udałam się do weterynarza, który stwierdził zapalenie gruczołu okoloodbytniczego, gorączkę i zaaplikował antybiotyk i lek przeciwzapalny. Oczyszczony zostal jedynie zdrowy gruczol, a chory mial byc wycisniety przy kolejnej wizycie. Następnego dnia psu zrobila się przetoka, co tylko pogorszyło jego stan, bo non-stop wylizywal wydzielinę z chorego gruczołu. Przy ponownej wizycie u weterynarza, ponowiono iniekcje tych samych leków i założono kołnierz. Lekarz ocenił, że przetoka nie wymaga szycia, mimo że w mojej opinii dziura była bardzo duża. Po 2 dniach miala miejsce kolejna wizyta, znów podano leki, a lekarz stwierdził zakończenie leczenia w związku z szybkim gojeniem rany. Po kilku dniach ponownie udałam się do innego weterynarza, celem konsultacji. Lekarz znow stwierdził, że rana dobrze się goi, przetoki juz nie ma, wiec wycisnął gruczoły, które już były zapelnione i poinformował, że po 3 dniach można ściągnąć kołnierz, a po tygodniu pies może iść do groomera (akurat miałam umówiona wizyte). Kołnierz sciagnelam dopiero po tygodniu, przed wizytą u groomera, gdyż rana wciąż była widoczna. Mimo to pies się nie wylizywal, jednak, kiedy po kilku godzinach trymowaniania odebrałam psa, przetoka pojawila się ponownie. Nie jest już taka duża, pies nie jest apetyczny, normalnie się zachowuje, więc nie wiem, czy jej pojawienie się jest efektem kolejnego stanu zapalnego czy nadmiernego lizania psa u groomera. Obawiam się też, że może przetoka wymagała zszycia, mimo że weterynarze mówili, że na szycie się to nie kwalifikuje. Mówili też, że gruczoł się szybko zagoi, ponieważ jednak tak się nie stało, mam coraz więcej wątpliwości. Nie wiem, czy znów mam iść do kolejnego weterynarza, czy spokojnie czekać i jednak zawierzyć słowom dotychczasowych lekarzy...

Odpowiedź

Witam


Na podstawie wywiadu nie jestem w stanie odpowiedzieć czy wymaga to szycia czy nie. Ogólnie rany tego typu leczy się farmakologicznie metoda chirurgiczna to ostateczność a w przypadku nawracania problemu można rozważać nawet usunięcie gruczołu jednakże ze względu na lokalizację nie jest to prosty zabieg. 


Jeśli chodzi o nawrót to wylizywanie jak i stan zapalny mógł to spowodować. 


Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym czy nie jest potrzebna długoterminowa terapia z antybiotykiem ponieważ stan zapalny szczególnie tła bakteryjnego będzie powodował nawrót. Musi mieć też Pani świadomość, że problem z gruczołami to często problem alergiczny lub idiopatyczny. 


Co więcej istnieje takze ryzyko, że to początek tzw czyraczycy odbytu.


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl