Podwyższone SDMA, co dalej?

Witam. Mam psa rasy york, samiczka, 5 lat. Po badaniach kontrolnych okazało się, że piesek na podwyższone SDMA tj. 0,73 (norma do 0,65). Lekarz stwierdził, że na tym etapie nie należy nic robić tylko kontrolować to, co pół roku.
Pragnę nadmienić, że piesek w styczniu br. został wysterylizowany. Od zawsze miał problemy z układem pokarmowym. Często wymiotował w nocy. Jeden z lekarzy po wykonaniu USG stwierdził zmianę na trzustce i liczne kamienie nerkowe (wyniki krwi w normie), drugi zaś nie zaobserwował, żadnych kamieni, ani zmian na trzustce. Zalecił jedynie regularne jedzenie. Obecnie piesek dostaje karmę weterynaryjną dla psów z zaburzeniami pokarmowymi, je o stałych porach tj. 6:00; 15:00; 20:00. Stan pieska się unormował. Nie wymiotuje i nie ma biegunek. Po sterylizacji ma ogromny apetyt. Jest wesołym i energicznym pieskiem.
Wiem, że wyniki nie są tragiczne i chciałabym, żeby tak tu już zostało. Czy w związku z podwyższonym SDMA powinnam zmienić psu karmę dla "nerkowców" i/lub wprowadzić jakieś suplementy na bazie żurawiny, by nie dopuścić do rozwoju choroby?

Odpowiedź

Dzień dobry, proszę zastosować się do zaleceń lekarza i powtórzyć badanie SDMA za pół roku. Karma przeznaczona dla psów z chorobami nerek w tym przypadku jest przeciwwskazana. Suplementy na bazie żurawiny nie zapobiegną ewentualnemu rozwojowi w przyszłości choroby nerek. Pozdrawiam, bfp

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl