Wzrost wagi u chomika.

Witam,
Jestem właścicielką rocznego samca chomika dżungarskiego. Z powodu wakacyjnych wyjazdów byłam zmuszona zostawić zwierzaka pod cudzą opieką. W trakcie tego miesiąca mój pupil zrobił się widocznie grubszy, do tego nie biega w kołowrotku tak często, jak miał w zwyczaju przed moim wyjazdem. Jego waga z 48-50 gram wzrosła do 56.
Na co dzień karmiony jest 2 łyżeczkami karmy Versele-Laga przeznaczonej dla chomików karłowatych. Do tego jak na dzień/dwa dostaje trochę świeżych warzyw. Ma też stały dostęp do mieszanki ziół podstawowych dla chomików. Z tego, co udało mi się wyciągnąć od tymczasowego opiekuna, chomik był dodatkowo dokarmiany mącznikami, stąd pewnie jego przytycie.

Pytanie jest następujące - co mogłabym zrobić, żeby waga zwierzaka wróciła do normy, a on znowu z chęcią biegał w kołowrotku?

Odpowiedź

Witam


Powinna Pani zmniejszyć dobową dawkę pożywienia o 10% w porównaniu do tego co podawała mu Pani przed wakacjami i na spokojnie czekać na rezultaty w powrocie chomika do swojej wagi.


Jeśli chodzi o kwestie spadku chęci do zabawy na kołowrotka przyczyn może być parę po pierwsze otyłość, po drugie stres związany ze zmianą miejsca pobytu itd lub kwestie zdrowotne, które wymagały by wizyty u lekarza weterynarii i odpowiedniej diagnostyki.


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl