Kotu puchną łapy i pyszczek

Witam, problem mojego kota zaczął się gdy miała trzy miesiące. Na początku robiły jej się takie jakby opryszki na wargach i dostawała na to sterydy. W wieku 6 miesięcy zaczęła jej się zbierać woda w kolanach, na to również dostała sterydy i przeciwzapalne zastrzyki. Później zaczęły jej puchnąć opuszki i poduszka w łapkach na początku tylko przednie. Oczywiście na to dostała sterydy. Kilka razy w miesiącu bywałam u weterynarza bo ciągle albo łapa obrzęknięta i rozlizana, albo pyszczek spuchnięty. Wszystkim opuchliznom towarzyszyła tkanka martwicza. Poszłam do innego weterynarza który zaproponował eutanazję bo nie wie co jej dolega. Dwa razy miała robiony test na fiv i felv, dwa raz negatywny. Po sterylizacji trochę się uspokoiło. Jednak w maju tego roku wyrósł jej guz na dolnej wardze i miała go usuwanego. Okazało się że to było ropne zapalenie ślinianki z martwicą. Teraz znowu ma obrzęknięte łapki tym razem tylnie i od ciągłego lizania sączy się z nich ropa. Antybiotyki i sterydy są mało skuteczne. Ogólne samopoczucie kota jest raczej dobre, je i załatwia się normalnie, bawi się, nie jest ospała ani nie ma gorączki. Kotka skończyła 3 lata w czerwcu. Moje pytanie brzmi czy przychodzi państwu jakaś choroba na myśl, czy to jest po prostu pechowy kot? Morfologia za każdym razem w normie, fiv i felv negatywny.
Może doradzą mi państwo jakieś badanie diagnostyczne które pomoże mojemu kotu.

Odpowiedź

Witam


Problem wydaje się dość złożony, samo określenie pechowy kot może i jest trafne natomiast trzeba do tego podejść, że jest to kotek który na coś choruje. Nie wiem co było robione w biochemii. Takie obrzęki mogą towarzyszyć złym funkcjonowaniem tarczycy ( sugerowane badania hormonalne) dodatkowo powinien być wykonany poziom albumin i globulin ewentualnie jeszcze biopsja z przewodu pokarmowego w celu potwierdzenia lub wykluczenia nefropati, enteropati, IBD, chłoniaka, hepatopatii. 


Takie objawy mogą być też spowodowane zakrzepicą, przetoką tętniczo-zyłna ( wskazane badanie to  angiografia), zapaleniem tkanki łącznej ( wskazane badanie to TK układu limfatycznego, limfangiografia) ewentualnie wady wrodzone serca lub inne przyczyny a nawet idopatyczne.


Pozdrawiam i trzymam kciuki za wyleczenie kotka. 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl