Niedoczynność tarczycy

Dzień dobry, mój pies od 5 tygodni bierze Forthyron Flavoured 25 mikrogramów rano na czczo. Waży 6 kg. Ma 17 lat, problemy z wątrobą (aktualny wynik AlAT to 88, norma 3-60), z nerkami (aktualny wynik Białka całkowitego poza normą tj. 82, norma 55-75). Oprócz tego poza normą są leukocyty (wynik 13, norma 6-12). Bierze Hepaxan, probiotyk codziennie. Wcześniej był leczony antybiotykami, teraz czekamy na czyszczenie zębów pod narkozą.
Moje pytanie dotyczy natomiast tarczycy. Półtora miesiąca temu wyszła mu niedoczynność (wynik 14,6 a norma to 15-40). Przepisano mu Forthyron dwa razy dziennie po 25 mikrogramów, jednak ze względu na jego ogólny stan zdrowia zaczęliśmy podawać mu jedną dawkę dziennie. Trwało to 5 tygodni, w tym czasie zauważyliśmy jeden niecodzienny objaw u mojego psa, częsty wzwód. Inne objawy raczej nie wskazują na pobudzenie, niemniej zbadałam mu wczoraj T4 4 godziny po podaniu Forthyronu i okazało się, że wynik wskazuje na nadczynność! 41,7 kiedy norma to 15-40. Chciałabym zapytać, czy powinniśmy odstawić lek czy zmienić dawkę?

Odpowiedź

Witam


Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę jak sie piesek czuje, oraz jego ogólny stan, nie leczymy wyników tylko stan pacjenta. Po 2 wyniki są niewiele ponad normę. Nie powinno się wycofywać z podawania fortyronu. Ja bym sugerowała konsultację z lekarzem prowadzącym i zmniejszenie podawanej dawki.


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl