Agresywny labrador

Dzień dobry. Mam taki problem. Mam 4 miesięcznego labradora, który od pewnego czasu stał się bezpodstawnie agrsywny. Dwa razy na dzień ma dziwne napady agresji, wygląda to tak, że po porstu skacze po mnie, szarpie za ubrania, lata po calym mieszkaniu jak oszlaly i bez opamiętania gryzie nie reagująć na żadne krzyki. Ponad to gdy jest na spacerze to zdaża mu się się skakać po mnie, chwytać za smycz i szamotać, jednak to nie zdaża sie często. Myślałam, że być może jest to spowodowame tym iż wymienia zęby na stałe. Kupiłam mu nawet kaganiec na pysk, który zakładam mu na 10 min. Gdy staje się agresywny, ale boję się, że pies mnie przez to znienawidzi a bić go nie chcę. Proszę mi poradzić co mam robić, jak go uspokoić gdy wpada w taki szał i co może być tego przyczyną i czy kiedyś mu to przejdzie, czy będzie się to nasilało? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź

Pierwszą sprawą jest w Pani przypadku ustalenie przyczyny owych "napadów" , określenie przyczyny i stopnia nasilenia zachowań agresywnych.

Polecam udanie się do zoopsychologa (behawiorysty) lub dobrego szkoleniowca, który poprzez obserwację zwierzęcia będzie w stanie zalecić konkretną terapię. W wypadkach gdy pies zaczyna zachowywać się agresywnie a właściciel zaczyna obawiać się swego psa - polecam nie czekanie z tą sprawą dłużej "aż samo przejdzie" - bo może nie przejść, lecz nawet się nasilić.
Proszę też starać się nie rozwiązywać problemów związanych z agresywnym zachowaniem na własną rękę a już na pewno nie używając do tego celu technik awersyjnych - ze względu na Pani bezpieczeństwo.

Oczywiście tak jak pisałam wczesniej wpierw trzeba ustalić czy faktycznie ma Pani doczynienia z atakami agresji i o jakiej etoilogii.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl