Odma podskórna u kociaka

Bardzo proszę o porady. U kociaka zdiagnozowana została odma podskórna. Stało się to na skutek urazów po zaatakowaniu przez psa. Kociak został uratowany wczoraj wieczorem. Po około godz. obejrzał go weterynarz i stwierdził że ma odmę podskórną, najprawdopodobniej przerwaną tchawicę, ale pewności nie miał. Nie potrafił też stwierdzić ewentualnych innych wewnętrznych obrażeń. Powiedział, że tego się nie leczy i albo się z tego "wyliże", albo trzeba będzie skrócić mu cierpienie. :/ Dostał tylko zastrzyk leku przeciwbólowego. Nie miał robionego żadnego prześwietlenia. Innego weterynarza od małych zwierząt też w okolicy niestety nie znajdę - urok małych mieścin. :/
Czy odmy podskórnej rzeczywiście się nie leczy? Kotek dziś ma się lepiej, porusza się samodzielnie ale nadal nie chce jeść (więc nie mogę podać mu leku przeciwbólowego do pokarmu). Widać, że jest osłabiony. Czasem widoczny jest pod skórą pęcherz powietrza pojawiający się przy oddechu oraz pojawia się dziwne pocharkiwanie. Za wszelkie informacje serdecznie dziękuję!

Odpowiedź

Przerwanie tchawicy można leczyć, aczkolwiek u tak małego zwierzęcia może to sprawiać trudności oraz trzeba wiedzieć w jakim odcinku jest to uszkodzenie, czyli trzeba zrobić rtg itp. Niestety w celu pełnej diagnozy pewnie będzie trzeba się udać do innej lecznicy lub liczyć na łut szczęścia.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl