Agresywny kot

Witam! Mam w domu osieroconego kota, którego znaleźliśmy gdy miał około 10 dni. Odkąd zaczął się samodzielnie poruszać stał się agresywny. Kot ma w tej chwili około trzech miesięcy. Zasadniczo opiekuję się nim tylko ja i tylko ja jestem obiektem jego ataków. Bawimy się z nim nie używając rąk, ma całą masę różnych zabawek, nie prowokujemy u niego agresji, spędzamy z nim dużo czasu. Ataki zaczynają się w momencie gdy np. Nie pozwalam mu na coś na co akurat on ma ochotę. Przykładowo wchodzi na kwietnik, ja go z kwietnika zdejmuję mówiąc że nie wolno a on się na mnie rzuca. Niestety zdarza się również że przerywa na moment swoją zabawę by mnie ugryźć poczym jak gdyby nigdy nic wraca do swoich " zajęć". Potrafi być również sympatyczny ale obiektywnie patrząc zdarza się to praktycznie tylko wtedy gdy jest pora karmienia albo jest senny ewentualnie świeżo obudzony. Zaczyna mnie martwić jego charakter gdyż obawiam się że jeżeli nie stłumię tego zachowania w zarodku mogę mieć problem gdy kot będzie starszy i pewnie jego ściskoszczęk silniejszy. Jeśli chodzi o próby zmiany tych zachowań to stosowałam już wszystkie porady które udało mi się znaleźć ale zasadniczo żadna z nich na mojego tyrana nie działa. Ignorowanie jego on ignoruje. . . Zastosowałam nawet opcję zamykania go w transporterze po każdym rzuceniu się na mnie ale efekt był taki, że po wypuszczeniu kota rzucił się w nerwach i oczywiście ugryzł mnie. Spryskiwanie wodą nie działka, sok z cytryny mu smakuje, odciąganie jego uwagi nie działa, klaskanie, prychanie, syczenie również. Nie wiem jak sobie z tym poradzić i bardzo proszę o pomoc. Dodam jeszcze że w naszym życiu odkąd pojawił się kot nie było żadnych zmian. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź

Proszę Pani: biorąc pod uwagę fakt, że kot jest znaleziony i fakt występowania zachowań agresywnych ukierunkowanych na obecnym etapie zamiast podejmowania kolejnych prób "na chybił trafił" sugerowałabym skierowanie się do dobrego psychologa zwierząt w Państwa miejscu zamieszkania i "zamówienie" konsultacji osobistej.

Po obejrzeniu kota, ocenie poziomu agresji behawiorysta powinien zalecić konkretny rodzaj terapii dopasowany do Państwa zwierzęcia.

pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl