Agresja u kotki

moja kotka zrobiła się agresywna, obiektem tej agresji jest moja mama.Pierwszy atak nastąpił tydzień temu , kot nie z tego ni z owego rzuciła się na rękę mojej mamy i dość mocno ją pokąsała.Drugi atak nastąpił przedwczoraj.Najpierw było głośne miałczenie, a następnie atak.Znowu na moją mamę. Kotka przy tym syczała i "darła się" jak podczas kociej bójki.
Kotka ma 5 lat i nie jest sterylizowana, daję jej tabletki raz w tygodniu.
jeden weterynarz kazał kotkę uśpić, bo jest niebezpieczna(nawet jej nie widział i nie badał)-stwierdził zmiany psychiczne, drugi powiedział żeby ją wysterylizować lub zwiększyć dawkę tabletek do 2 tygodniowo, a także to ,że coś kota musiało wystraszyć stąd jej zachowanie.
Kotka nigdy się tak nie zachowywała, a moja mam była jej ulubionym domownikiem-od niej dostaje jeść i do niej chodziła się łasić, jakiś czas temu się to zmieniło teraz do mnie się łasi, choć to od mamy dalej dostaje jedzenie i z nią spędza czas w domu-zastanawiam sie czy to nie problem z hierarchią "stada"?
Proszę o opinię w tej sprawie

Odpowiedź

tak, jak pani opisuje, zachowuje się osobnik, który przepędza rywala lub rywalkę, można podejrzewać, że coś, czy ktoś zaburzył hierarchię w stadzie...
można leczyć takie zachowanie farmakologicznie, podając odpowiednie leki, dawkowane indywidualnie...
najpierw jednak należy zastanowić się nad zmianami jakie zaszły w otoczeniu kota... może tu jest przyczyna,
ale żeby można było podjąć jakiekolwiek kroki, należy bliżej poznać sytucję stadno- zdrowotno- żywieniową kota

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl