Żółwica gwałci żółwicę

Gwałcenie mniejszej żółwicy przez większą dominującą trwa od 2 tygodni. Obie mają po 30 lat a u mnie są od 20 lat. Pierwszy raz widzę takie zachowanie. Wiem, że żółwice mogą w ten sposób pokazywać swoją gotowość rozrodczą, ale dla mnie jest to problematyczne. Pobudzona żółwica wskakuje na drugą i otwierając szeroko pysk wydaje różne dziwne odgłosy (w dzień i w nocy) z przerwą na jedzenie. Czy wymaga to konsultacji z lekarzem czy samo w końcu minie, ile czasu może to trwać. Dziękuję za poradę.

Odpowiedź

Najważniejsze w tym wypadku jest odróżnienie przez Panią czy zachowania pomiędzy żółwicami faktycznie mają charakter około rozrodczy czy też są to zachowania antagonistyczne.

W pierwszym przypadku raczej nie ma powodu do niepokoju - niekiedy u żółwi zachowania okołoseksualne mogą być prezentowane także wobec osobników tej samej płci. I są oczywiście czasowe.

W drugim przypadku - gdyby okazało się, że zachowania mają jednak charakter antagonistyczny - mogą się one nasilać - wtedy będzie należało podjąć odpowiednie środki, aby nie doszło do zaognienia sytuacji pomiędzy zwierzętami.