Pies jest agresywny wobec innych psów

Mój ośmiomiesięczny owczarek niemiecki z natury jest łagodny. W domu jest jak anioł, śpi z kotem i liże mu uszy. Na spacerach jest grzeczny, idzie przy nodze na smyczy dopóki nie zobaczy innego psa. Nieraz przejdzie obojętnie lub tylko zaszczeka, ale jak jakiś pies mu się nie spodoba to szarpie się i wyrywa. Ostatnio koło nas biegał bezdomny kundelek (na pewno to był pies nie suka) i mój pies chciał go ugryźć bez powodu, tamten pies pomimo, że był bez opieki niczym go nie sprowokował. Co może być przyczyną takiego zachowania? Jak nauczyć psa życia w zgodzie z innymi psami? Dodam, że to jest suczka. Czemu nie reaguje na koty, a psów nie toleruje? Nie dla wszystkich jest agresywna, nie lubi tych małych. Ma nawet psiego kolegę, z którym się bawi i nic mu nie robi. Nie stać mnie na profesjonalne szkolenie, ponieważ mój pies miał kłopoty zdrowotne i wszystkie oszczędności poszły na weterynarza. Teraz na spacery pies chodzi w kagańcu, ale chciałabym by mógł bez problemów kontaktować się ze współbratymcami.

Odpowiedź

Po pierwsze Pani suczka dojrzewa i dorasta, a więc jej zachowanie może być dość zmienne. W opisanym przypadku z pewnością trzeba jak najwięcej czasu spędzać z psem w towarzystwie innych (nie agresywnych, zrównoważonych psów) W trakcie tych kontaktów suczka prewencyjnie powinna być w kagańcu (przynajmniej na początku).
Na pewno wskazane byłoby zastosowanie technik odczulających i kontrwarunkujących - jednak tutaj może mieć Pani trudności z właściwym ich samodzielnym zastosowaniem. Ze względu na stan finansów nie musi Pani od razu decydować się na profesjonalny kurs szkoleniowy, ale zdecydowanie warto umówić się choćby na jednorazową konsutację z szkoleniowcem (behawiorystą), który przekaże Pani niezbędne podstawy - co też polecam.

ps. mając ON-ka z pewnością ma Pani świadomość, że tutaj bez szkolenia się nie obędzie - wszystko jedno czy prowadzonego przez trenera czy Panią samodzielnie. Dla psów tej rasy szkolenie i nauka jest obligatoryjna (oczywiście jeśli chce mieć Pani zrównoważonego, nie sprawiającego problemów psa).

pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl