Kot nie załatwia się do kuwety

Kota mam od dwóch tygodni. Od razu zaczął załatwiać się do kuwety. Niestety kilka dni po tym zauważyłam, iż załatwia się także w wielu innych miejscach. Jest to dosyć uciążliwe, a kot powraca ciągle w te same miejsca. Przestawiałam kuwetę, ale nic to nie daje.Czego to może być objaw i czy można go jakoś tego oduczyć?
Mam jeszcze pytanie odnośnie karmienia. Kot ma 7 tygodni. Jak często, w jakiej ilości i jakie pokarmy powinno się mu podawać?

Odpowiedź

Pokarm powinien być przeznaczony dla juniorów. Moze to być sucha karma, bądź mokra - wszystko jedno - ważne by była przeznaczona dla kociąt. Jeśli kot jest łakomy i zjada całą porcję jedzenia od razu, proszę podzielić posiłki na ok 4 na dzień. Jeśli kot nie jest zbyt zainteresowany jedzeniem, moze ono stać cały dzień w misce ( sucha karma, mokra będzie po paru godzinach nieświeża w mniemaniu kota i może jej nie zjeść).
Jeśli chodzi o kuwetę, przyczyn może być wiele. Po pierwsze jest to mały kociak, który być może nie od razu zorientował się, gdzie jest kuweta. Być moze ciężko mu odnaleźć się w mieszkaniu i załatwia się tam, gdzie akurat przebywa. Proszę zwrócić uwagę, czy w momencie chęci załatwienia potrzeby wychodzi z pokoju, czy załatwia się w tym konkretnym. Wtedy trzeba ograniczyć kotu miejsce przebywania do jednego pomieszczenia ( na ok tydzien), lub w każdym pokoju postawić kuwetę. Moze także być tak, że kot w kuwecie został przestraszony ( pralka, inne zwierzę, człowiek, głaskanie w trakcie załatwiania itp). Wtedy należy zmienić miejsce kuwety. Być moze kotu nie odpowiada żwirek - warto zmienić. Proszę zachęcić kota do kuwety spryskując ją 2-3 kroplami waleriany.
NAJWAŻNIEJSZA sprawa - proszę nie karcić kota, za załatwianie się poza kuwetę. On nie robi tego złośliwie. Ponadto wcale nie wie, że robi źle. Załatwia się tam, gdzie czuje się najbezpieczniej, w miejscu, które najbardziej mu odpowiada. Trzeba przede wszystkim poobserwować kota, jego zachowanie, aby zorientować się, co kotu przeszkadza w dotychczasowej kuwecie, a następnie wyeliminowac przeszkodę. Kot nie nauczy się tak jak pies - na zasadzie wolno lub nie - musi sam odczuć, że najprzyjemniejszym miejscem do załatwienia potrzeb będzie kuweta.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl