2020-03-18 15:00

Czy zwierzęta przechodzą żałobę?

Czy zwierzęta przechodzą żałobę? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Skupiając się na dwóch gatunkach zwierząt, które najczęściej mieszkają w naszych domach - psach i kotach - możemy wysnuć pewne teorie, ale jedynie na podstawie obserwacji własnych, a także naszych znajomych i rodziny.

Ile psów i kotów, tyle różnych osobowości. Pomijając typowe, gatunkowe zachowania, każde zwierzę jest inne. Jedne osobniki są bardziej otwarte na ludzi i otaczające je zwierzęta, inne z kolei do kontaktów społecznych podchodzą bardzo ostrożnie.

Kto tęskni bardziej za człowiekiem - pies czy kot? Można założyć, że tęsknią tak samo, jednak inaczej to okazują.

Koty są bardziej powściągliwe w okazywaniu uczuć, co nie znaczy, że nie są przywiązane do swojego opiekuna. Odpowiedzialna jest za to kocia natura, która w pewien sposób wymusza na tych zwierzętach oszczędność w okazywaniu słabości, która w naturalnych warunkach mogłaby zostać wykorzystana przez przeciwnika. Zdarzają się jednak koty, które w okazywaniu uczuć potrafią prześcignąć niejednego psa. W świecie zwierząt wszystko jest możliwe, więc do psychiki naszych pupili nie powinniśmy podchodzić szablonowo.

Żałoba u zwierząt

Każda żywa istota jest świadoma i odczuwa stratę bliskiej osoby. Nie inaczej dzieje się u naszych psów i kotów. Różne zwierzęta różnie okazują emocje, ale zdecydowanie każde z nich ma uczucia. Zdarzają się sytuacje, gdy kot czy pies szczególnie mocno przeżywa stratę bliskiego człowieka lub drugiego zwierzęcia. W takiej sytuacji może pojawić się apatia, utrata apetytu, a nawet depresja.

Opiekun, który dostrzeże u swojego pupila niepokojące objawy dotyczące samopoczucia, powinien szybko zareagować na zaistniałą sytuację, ponieważ taki stan psychiczny u zwierzęcia może się pogłębiać. Bardzo ważne dla pupila w tej sytuacji jest oparcie w opiekunie, spokój i duża porcja uwagi. Zwierzęciu pogrążonemu w żałobie starajmy się poświęcać więcej czasu, bawmy się z nim i przytulajmy, jednak nic na siłę. Musimy również uszanować jego uczucia i zapewnić niezbędny spokój. Zawsze jednak bądźmy w pobliżu.

W sytuacji gdy samopoczucie zwierzęcia nie ulega poprawie, a nawet zaczyna się pogarszać, warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii oraz behawiorysty. Badanie lekarskie powinno odbywać się zawsze wtedy, gdy opiekun zwierzęcia zauważy niepokojące zmiany w zachowaniu swojego pupila lub pojawią się jakiekolwiek objawy wskazujące na chorobę. Może się zdarzyć, że zwierzę nie odczuwa żałoby, ale choruje, a my błędnie interpretujemy to zachowanie. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu stawiamy na ocenę stanu zdrowia pupila, dopiero później skupiamy się na problemach z jego psychiką.

data publikacji artykułu: 2019-01-08

Popularne teraz

Komentarze